Konwencja jest wynikiem prac OECD prowadzonych w ramach projektu Base Erosion Profit Shifting (BEPS), którego celem jest wypracowanie mechanizmów utrudniających dokonywanie międzynarodowych transferów zysków do krajów stosujących preferencyjne stawki podatkowe i w konsekwencji których zaproponowano nowe rozwiązania mające na celu uszczelnienie systemów podatkowych państw zaangażowanych w realizację projektu, w tym Polski.

W celu uniknięcia przedłużających się bilateralnych negocjacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania z każdym partnerem traktatowym, OECD zaproponowało stworzenie jednego wielostronnego instrumentu prawnego – konwencji, której celem jest automatyczna zmiana zawartych przez dane państwo umów podatkowych. Konwencja została sporządzona w Paryżu 24 listopada 2016 r., a ceremonia jej podpisania odbyła się 7 czerwca 2017 r. – w tym terminie 68 sygnatariuszy, w tym Polska, podpisało Konwencję.

Wejście w życie pierwszych zmian do umów podatkowych, z uwagi na konieczność dokonania ratyfikacji i innych procedur wymaganych przez prawo wewnętrzne państw przystępujących do Konwencji, zakładane jest na początek 2018 r. OECD szacuje, że już na tym etapie możliwa będzie zmiana około 1 100 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przypadku Polski zakłada się, że obecnie zostanie zmodyfikowanych 47 umów ze zgłoszonych przez Polskę do objęcia Konwencją 78 umów. Liczby te będą rosnąć wraz z przystępowaniem do Konwencji kolejnych jurysdykcji.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów