.Zmienione regulacje ustawy o VAT odchodzą od określania miejsca świadczenia usług na podstawie siedziby usługodawcy. Implementowany przez nowelizację przepis dyrektywy 2008/8/WE stanowi, iż państwa członkowskie zezwalają każdemu podatnikowi niemającemu siedziby na terytorium Wspólnoty, świadczącemu usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne na rzecz osoby niebędącej podatnikiem mającej siedzibę albo stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu w państwie członkowskim, na stosowanie procedury szczególnej. Podstawowym celem owej procedury jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych usługodawców wiążących się z koniecznością rejestracji w każdym państwie członkowskim, w którym siedzibę ma usługobiorca.
Zobacz: Zmieni się miejsce opodatkowania usług telekomunikacyjnych >>
Nowelizacja wprowadza uproszczony, fakultatywny, system rozliczania VAT, tzw. mały punkt kompleksowej obsługi (ang. mini one stop shop, MOSS). Podatnik zarejestrowany w takim punkcie w jednym państwie członkowskim (państwo członkowskie identyfikacji) będzie mógł złożyć drogą elektroniczną kwartalną deklarację VAT z wyszczególnieniem usług telekomunikacyjnych świadczonych na rzecz osób niebędących podatnikami w innych państwach członkowskich (państwo członkowskie konsumpcji). Następnie państwo identyfikacji przekaże deklarację wraz z kwotą podatku VAT do państwa członkowskiego konsumpcji za pośrednictwem bezpiecznej sieci komunikacyjnej. Informatyczny system MOSS będzie systemem fakultatywnym dla podatników.
Ustawa z 25 lipca 2014 r. implementuje ponadto do polskich przepisów zmiany wprowadzone decyzją Rady Europejskiej z 2012 r., która postanowiła, że od 1 stycznia 2014 r. francuska wyspa Majotta będzie posiadała status tzw. regionu najbardziej oddalonego, zamiast statusu kraju i terytorium zamorskiego. Wyłączenie Majotty z terytorialnego zakresu stosowania dyrektyw dotyczących VAT zrodziło konieczność dostosowania przepisów prawa krajowego poszczególnych państw członkowskich, w tym także ustawy o podatku od towarów i usług.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. z wyjątkiem przepisu o wyłączeniu z terytorium Unii Europejskiej francuskich terytoriów wskazanych w TFUE, który wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 1 stycznia 2014 r. oraz przepisów przejściowych umożliwiających rejestrację dla celów procedur szczególnych, których wejście w życie określono na 1 października 2014 r.
Zobacz też: Lewiatan chce zwolnienia z obowiązku fiskalizacji dla usług elektronicznych >>