Sprawa dotyczyła podmiotu leczniczego zajmującego się między innymi przeprowadzaniem badań psychologicznych w związku z wykonywaniem badań wstępnych, okresowych i kontrolnych - mających na celu stwierdzenie u kierowców przeciwwskazań do wykonywania pracy.

Podmiot leczniczy wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego i odpowiedź na pytanie czy wykonywanie badań psychologicznych będących badaniami profilaktycznymi pracownika jest zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 - 19 ustawy o VAT.

Dyrektor izby skarbowej uznał, iż wykonywane przez wnioskodawcę badania realizowane są w celu stwierdzenia istnienia przeciwskazań do wykonywania określonej pracy, co jest potwierdzane wydaniem stosownego orzeczenia. Efektem takiej usługi jest dostarczenie osobie trzeciej elementu koniecznego dla podjęcia decyzji pociągającej za sobą prawne konsekwencje dla osoby badanej.

Tym samym usługa medyczna w zakresie zbadania sprawności psychologicznej kierowców nie ma zasadniczo na celu ochrony zdrowia stąd nie może być objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

WSA wyjaśnił, iż głównym celem badań psychologicznych nie jest wydawanie orzeczeń dla określenia możliwości wykonywania określonego zawodu.

Nadrzędnym celem jest ochrona zdrowia pracowników, natomiast wydane zaświadczenie jest jedynie pochodną stanu zdrowia pracownika.

W związku z tym badania te są częścią profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi.

Badania psychologiczne stanowią element badań z zakresu medycyny pracy, a tym samym realizują one cechy profilaktyki zdrowotnej. Dlatego też mieszczą się w pojęciu usług z zakresu opieki medycznej, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18-19 ustawie o VAT.

Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 6 sierpnia 2015 r., sygn. akt I SA/Go 276/15

Dowiedz się więcej z książki
VAT. Wybór orzecznictwa
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł