Do tych korzystnych można zaliczyć m.in. uproszczenie zasad korzystania z ulgi „na złe długi”, zmiany w zasadach wyłączenia z opodatkowania VAT prezentów o małej wartości i próbek czy zwolnienie z VAT nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Niestety ustawodawca wprowadził także zmiany, które nie wpłynęły pozytywnie na klimat prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Chodzi tu m.in. o wprowadzenie przepisów związanych z odpowiedzialnością solidarną w podatku VAT w obrocie towarami wrażliwymi – czyli stalą, paliwem i złotem – jak również kolejne zmiany o charakterze formalnym.
Wprowadzone zmiany przepisów nie przyczyniły się w znaczący sposób do poprawy sytuacji przedsiębiorców. Ponadto rozpoczęte w 2013 roku prace nad nowelizacją ustawy Ordynacja podatkowa – mającej na celu stworzenie ram prawnych, które zracjonalizują i uproszczą procedury podatkowe – w założeniach bardziej skupiają się nad zwiększeniem uprawnień organów podatkowych aniżeli nad spełnieniem oczekiwań społecznych i uproszczeniem skomplikowanego systemu podatkowego.
Pozytywy:
- uproszczenie zasad korzystania z ulgi ,,na złe długi”,
- wyłączenie z opodatkowania VAT prezentów o małej wartości,
- rozszerzenie zakresu zwolnienia od podatku VAT produktów żywnościowych, przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Negatywy:
- wprowadzenie przepisów związanych z odpowiedzialnością solidarną w podatku,
- wprowadzenie sankcji w wysokości 30 proc. kwoty podatku naliczonego, podlegającego korekcie dla osób fizycznych w przypadku stwierdzenia przez organy kontrolne niewykonania obowiązku korekty,
- wprowadzenie dużej liczby zmian konstrukcyjnych podatku.