Zwolnienie z podatku VAT prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących zabytków przewiduje rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Regulacje zawarte w tym rozporządzeniu w zasadzie stanowią powtórzenie przepisów dotychczas obowiązującego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zmianie ulega zakres preferencji w postaci obniżenia do wysokości 0% stawki podatku VAT na niektóre usługi. W związku z tym, że w odniesieniu między innymi do usług świadczonych na obszarze portów morskich, czy usług świadczonych na rzecz przewoźników lotniczych, stawka 0% podatku VAT wynika z przepisów ustawy, objęcie tych usług preferencyjną stawką w rozporządzeniu stało się zbędne.

Uzupełnione zostało obecnie obowiązujące zwolnienie dla usług edukacyjnych innych niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy świadczonych przez uczelnie, o usługi świadczone przez jednostki naukowe PAN i instytuty badawcze. Doprecyzowane zostały także warunki stosowania zwolnienia od podatku importu towarów dokonywanego przez instytucje lub organy Unii Europejskiej, posiadające siedzibę lub przedstawicielstwo na terenie Polski. Zwolnienie to będzie miało zastosowanie pod warunkiem, że towary nie będą przeznaczone na cele inne niż cele służbowe oraz nie będą odsprzedane przez okres 3 lat od dnia dopuszczenia ich do obrotu.

Dodana została regulacja, w której określa się sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach wyrażonych w walucie obcej dokumentujących usługi wstępu na imprezy masowe. Zgodnie z nią, kwoty te będą mogły być przeliczane zgodnie z przepisami celnymi stosowanymi dla potrzeb obliczania wartości celnej importowanych towarów.

Nowe przepisy umożliwią zwolnienie z podatku usług polegających na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących zabytków. Warunkiem zastosowania tego zwolnienia będzie wykonywanie tych prac przez osoby posiadające kwalifikacje dające uprawnienia do ich prowadzenia, uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie tych prac oraz to, żeby dany zabytek przed rozpoczęciem i w okresie wykonywania prac objęty był wpisem do rejestru zabytków, wpisem do inwentarza muzeum, lub wchodził w skład narodowego zasobu bibliotecznego.

Wprowadzone zostało także zwolnienie dla usług świadczonych przez instytucje gospodarki budżetowej na rzecz jednostki, która je utworzyła. Zwolnienie stanowić będzie kontynuację zwolnienia obowiązującego do końca 2010 roku.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392) weszło w życie 6 kwietnia 2010 r.

Jolanta Mazur