Pytanie

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług - porady dietetyczne, zalecenia żywieniowe, układanie diet indywidualnych, działalność sklasyfikowana pod kodem PKD 86.90.E.
Czy powyższy rodzaj usług podlega opodatkowaniu stawką 23 proc. VAT, czy możemy skorzystać ze zwolnienia?

Odpowiedź

Przedmiotowe usługi skorzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o ile będą one stanowiły wykonywane przez wykwalifikowanego dietetyka usługi w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia.

Uzasadnienie

Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., zwalnia się od VAT usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania m.in. tzw. zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Dietetyk jest w rozumieniu odrębnych przepisów osobą uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobą legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie medycyny. Zakładając więc, że opisane w pytaniu usługi wykonuje wykwalifikowany dietetyk, jest tu spełniona przesłanka podmiotowa do stosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 u.p.t.u. Aby jednak korzystać ze zwolnienia od VAT musi tu być ponadto spełniona przesłanka podmiotowa – tj. świadczone usługi muszą stanowić usługi w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia.

Treść pytania nie wskazuje okoliczności w jakich wykonywane są usługi dietetyka. Stąd jednoznaczna odpowiedź na zadane pytanie nie jest tu możliwa. Zastosowanie do opisanych w pytaniu usług dietetyka tzw. stawki VAT ZW będzie możliwe, jeżeli usługi te będą służyły profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Jeżeli natomiast będą one służyły innym celom (np. zmniejszeniu wagi pacjenta wyłącznie ze względów estetycznych), to usługi te należy opodatkować VAT wg stawki 23 proc. (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 czerwca 2014 r., IPPP2/443-327/14-2/KOM).

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego