Podczas posiedzenia Rady ECOFIN w Dublinie w dniach 12-13 kwietnia 2013 r., wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski zadeklarował chęć wsparcia inicjatywy i zamiar rekomendowania Radzie Ministrów, aby Polska przyłączyła się do wspólnej , wprowadzając większą przejrzystość i sprawną wymianę informacji.

Dla prawidłowego działania rynku wewnętrznego i wolnego handlu w Unii Europejskiej konieczna jest kooperacja krajów członkowskich i ich zewnętrznych partnerów. Celem jest zabezpieczenie dochodów i budowanie zaufania obywateli do sprawiedliwego i solidnego systemu podatkowego. Sukcesywne zmniejszanie, a ostatecznie wykluczenie, oszustw podatkowych na poziomie europejskim i globalnym, może zostać osiągnięte jedynie poprzez bliską współpracę krajów członkowskich, rzetelną wymianę informacji i zaangażowanie wszystkich partnerów na poziomie narodowym.

Skala problemu w Polsce jest mniejsza niż w Europie Zachodniej, ale część stosowanych na Zachodzie technik uchylania się od podatków jest przenoszona do naszego kraju - powiedział minister Rostowski w Dublinie. W naszym kraju stale rośnie zarówno liczba zagranicznych firm, jak i poziom realizowanych przez nie inwestycji. Wysokie zainteresowanie obcych inwestorów cieszy, ponadto utwierdza obywateli i rynki w przekonaniu, że Polska jest bezpieczną przystanią. To właśnie otwartość naszej gospodarki pozwoliła Polsce rozwijać się najszybciej w całej Europie, nie tylko od 1990 r., ale także w czasach obecnego kryzysu. Program pilotażowy pozwoli ochronić zasady wolnego handlu przed populistycznymi tendencjami w naszym kraju.

Wolą G6 jest też rozszerzenie mandatu Komisji Europejskiej do prowadzenia rozmów ze Stanami Zjednoczonymi i innymi partnerami na arenie międzynarodowej. Przejrzystość systemów podatkowych i wypracowanie europejskiego modelu wzorowanego na amerykańskiej ustawie o informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych (FATCA) wesprze walkę z oszustwami podatkowymi. Świadczy to o dążeniu G6 do przeciwdziałania oszustwom na światową skalę. Wspólna inicjatywa ma za zadanie stworzenie zautomatyzowanego globalnego systemu wymiany informacji podatkowej, co powinno stać się milowym krokiem dla zminimalizowania strat zarówno rządów, jak i uczciwych przedsiębiorców.

Ważnymi krokami na drodze do tego sukcesu jest ostatnio opublikowany Plan Akcji Komisji Europejskiej, ostatnie zaangażowanie Luksemburga i Austrii we wspólne przeciwdziałanie przeciwko oszustwom podatkowym, a także deklaracje kolejnych krajów europejskich o chęci współpracy z G6.