Jeżeli adwokat zdecyduje się na wykonywanie zawodu jedynie w formie spółki partnerskiej, jako jej wspólnik, brak jest powodu, dla którego należałoby przyjąć, że pomoc prawna świadczona z urzędu stanowi odrębną działalność gospodarczą tego adwokata.

Świadczenie pomocy prawnej z urzędu jest działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, tak samo jak pomoc prawna świadczona „z wyboru”, może zatem odbywać się w formie spółki partnerskiej. W takim przypadku — mimo, że faktycznym wykonawcą tej pomocy będzie ustanowiony adwokat — usługodawcą, a tym samym podatnikiem podatku od towarów i usług będzie spółka partnerska.

Nie sposób bowiem przyjąć, że zamysłem ustawodawcy było stworzenie sytuacji, gdy w zakresie jednego podatku takie same czynności, wykonywane przez tę samą osobę w ramach tego samego zawodu, opodatkowane są jako różnego rodzaju działalność gospodarcza, a dokładnie jako działalność dwóch różnych podmiotów.

W związku z tym adwokat wykonujący zawód jedynie w formie spółki partnerskiej nie stanie się on podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu. W związku z tym obowiązek odprowadzenia podatku VAT z tytułu otrzymania wynagrodzenia za wykonywane czynności w ramach pomocy prawnej z urzędu spoczywa na spółce partnerskiej, w jakiej działa.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 września 2011 r., sygn. IPPP2/443-771/11-2/MM.

Jolanta Mazur

źródło: www.mf.gov.pl