Po złożeniu do właściwego naczelnika urzędu celnego wniosku o wydanie podatkowych znaków akcyzy, wnioskodawca jest zobowiązany do wpłacenia na właściwy rachunek organu podatkowego kwoty stanowiącej wartość podatkowych znaków akcyzy oraz kwoty na pokrycie kosztów wytworzenia znaków akcyzy. Kwota wpłacana na pokrycie kosztów wytworzenia znaków akcyzy powinna stanowić co najmniej 80 proc. całkowitych kosztów wytworzenia znaków akcyzy.

Resort finansów przedstawił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, który przewiduje podniesienie kwot kosztów wytworzenia znaków akcyzy. Wzrost kwot związany jest z mającą nastąpić 1 września 2013 r. 1 proc. waloryzacją kosztów wytworzenia znaków akcyzy oraz pozostałych kosztów związanych z obsługą systemu znaków akcyzy, zgodnie z zapisami umowy z 21 listopada 2008 r. pomiędzy Ministerstwem Finansów a Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. w przedmiocie wytwarzania i dystrybucji znaków akcyzy.

Zmiana oddziałuje na podmioty obowiązane do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, tj.:

- podmioty prowadzące składy podatkowe,

- podmioty dokonujące produkcji wyrobów akcyzowych na zasadach określonych w art. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5 ustawy o podatku akcyzowym,

- importerów,

- podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych oraz

- podmioty posiadające wyroby akcyzowe nieoznaczone znakami akcyzy, oznaczone nieprawidłowo lub nieodpowiednimi znakami akcyzy w przypadku, gdy wyroby te przeznaczone są do dalszej sprzedaży.

Resort finansów szacuje, że w związku z 1 proc. wzrostem kwot wpłacanych przez podatników z tytułu co najmniej 80 proc. kosztów wytworzenia banderol podatkowych, nastąpi roczny wzrost wpływów budżetowych z tego tytułu o ok. 610 tys. zł. Wysokość tych wpływów może ulegać zmianom, ponieważ są one uzależnione od ilości znaków akcyzy pobieranych przez podatników, która z kolei kształtowana jest sytuacją rynkową i ściśle uzależniona od popytu na wyroby akcyzowe, na które nanoszone są znaki akcyzy. Szacunku wpływów dokonano w oparciu o ilość znaków akcyzy pobraną przez podatników w 2012 r. pomniejszoną o 3 proc. ze względu na mniejszy pobór znaków akcyzy związany ze spadkiem konsumpcji wyrobów akcyzowych objętych obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy.