Przesyłania JPK_VAT przez najmniejsze firmy będzie obowiązkowe od stycznia 2018 r. Oznacza to, że podatnicy pierwszy plik będą musieli wysłać do 25 lutego 2018 r. Większe podmioty składają JPK_VAT już od jakiegoś czasu.

Jak tłumaczy Małgorzata Ciołek, doradca podatkowy w kancelarii act BSWW, przygotowywanie plików JPK_VAT będzie niewątpliwie dodatkowym obciążeniem dla mikroprzedsiębiorców. Ekspertka podkreśla, że podatnicy VAT, również ci składający deklaracje VAT kwartalnie, będą zobligowani do comiesięcznego przesyłania plików JPK_VAT w wersji elektronicznej. Niedopełnienie obowiązku złożenia JPK_VAT w wyznaczonym terminie będzie mogło skutkować sankcjami karno-skarbowymi.


Składanie JPK_VAT może nie być łatwe
Małgorzata Ciołek zwraca uwagę, że wprawdzie podatnicy VAT, niekorzystający na co dzień z usług profesjonalnej pomocy księgowej będą mogli samodzielnie przygotować plik JPK_VAT za pośrednictwem udostępnionego przez Ministerstwo Finansów arkusza kalkulacyjnego oraz aplikacji, niemniej jednak duża część mikroprzedsiębiorców z obawy przed błędami będzie zmuszona do skorzystania z profesjonalnej pomocy, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami prowadzonej działalności. Korzyści z plików JPK_VAT będą za to odczuwalne po stronie organów podatkowych, które dzięki comiesięcznym plikom JPK_VAT będą w stanie w szybszym czasie zidentyfikować nadużycia w VAT.

Kinga Baran, dyrektor departamentu doradztwa podatkowego w Mazars przestrzega, że wprowadzenie JPK dla mikroprzedsiębiorców na pewno przełoży się na częstsze kontrole tych podmiotów w przyszłości. W tej grupie firm mogą bowiem właśnie znajdować się tzw. „słupy” lub osoby, które w ogóle nie odprowadzają podatku VAT mimo, że wystawiają swoim kontrahentom faktury. Jej zdaniem na celowniku kontroli mogą znaleźć się jednak również uczciwe firmy (jednoosobowe działalności gospodarcze) oraz osoby na tzw. samozatrudnieniu. W dużej części w takim przypadku osoby te nie korzystają z usług księgowych, rozliczając VAT samodzielnie. Po wprowadzeniu JPK może okazać się, że w wielu przypadkach podatek jest rozliczany nieprawidłowo. Te firmy, które z kolei zlecają obsługę firmom księgowym na pewno muszą się liczyć ze zwiększeniem kosztów takiej obsługi. Alternatywą  jest składanie JPK za pośrednictwem narzędzia IT przygotowanego przez MF.


Wtorki z JPK
Ministerstwo Finansów ma świadomość, że – zwłaszcza w pierwszym okresie – składanie JPK_VAT może być uciążliwe. Resort we współpracy z KAS przedłużył zatem ogólnopolską akcję szkoleniową „Wtorki z JPK". Urzędy skarbowe będą szkolić mikroprzedsiębiorców z JPK_VAT również w grudniu. Co istotne, przedsiębiorcy będą mogli się przeszkolić w dowolnym urzędzie, również w tych, w których nie rozliczają się na co dzień. Z informacji umieszczonej na stronie MF wynika, że bezpłatne szkolenia nt. tworzenia i przesyłania JPK_VAT przeprowadzą eksperci KAS we wszystkich urzędach skarbowych w Polsce, z wyjątkiem urzędów wyspecjalizowanych, w następujących terminach: 5.12, 12.12, 19.12. Szczegółowe informacje, m.in. o godzinach i miejscach szkoleń, będą publikowane na stronach internetowych poszczególnych izb administracji skarbowej i urzędów skarbowych.

Więcej informacji na temat Jednolitego Pliku Kontrolnego w analizach Jednolity Plik Kontrolny oraz Problemy podatników związane z raportowaniem wybranych struktur JPK.