W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. "Rozpoczynamy prace nad stworzeniem podstaw prawnych do wdrażania nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Apelujemy do całego parlamentu: +pracujmy razem, odrzućmy na bok spory polityczne+" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Radosław Witkowski (PO).

We wtorek Parlament Europejski po wielu miesiącach negocjacji i sporów przyjął nowy wieloletni budżet UE na okres 2014-2020. Z przyjętych zapisów wynika, że w tych latach największym odbiorcą unijnych funduszy będzie Polska.

"Teraz my będziemy - mam nadzieję, że ponad politycznymi podziałami - decydować o zasadach wydawania tych pieniędzy. Liczę, że porozumienie w Parlamencie Europejskim będzie pozytywnym sygnałem dla polskiego parlamentu" - zadeklarowała w czwartek przewodnicząca sejmowej komisji ds. UE Agnieszka Pomaska (PO).

Nowy budżet, uzgodniony przez przywódców państw UE już w lutym tego roku, przewiduje wydatki w wysokości 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach. Po raz pierwszy wieloletnie ramy finansowe dla Unii będą realnie mniejsze niż poprzednie. To konsekwencja kryzysu gospodarczego i forsowanej przez kraje-płatników netto polityki zaciskania pasa.

Polska otrzyma jednak o ok. 4,5 mld euro więcej niż w latach 2007-2013 i będzie największym odbiorcą unijnych funduszy. Dla Polski przewidziano 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro w ciągu siedmiu lat.

laz/ eaw/ jbr/