- Jednym z problemów polskiego systemu jest opodatkowanie jednoosobowych firm – mówił w poniedziałek wiceminister finansów Filip Świtała podczas konferencji „Struktura i efektywność polskiego systemu podatkowego” zorganizowanym przez Centrum Analiz Społeczno Ekonomicznych (CASE). 

Zdaniem wiceministra problem dotyczy przedsiębiorców, którzy de facto nie ponoszą ryzyka gospodarczego. - Są to przedsiębiorcy, którzy pracują dla jednego pracodawcy, wystawiają jedną fakturę miesięcznie, mają zakaz pracowania dla kogokolwiek innego – mówił. Jednak zastrzegł, że nie chodzi tylko o kwestię ekonomiczną, tylko o zwykłą uczciwość, bowiem dochody z pracy powinny być tak samo opodatkowane.

Zobacz w LEX: Jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli samozatrudnienie a PIT >

Wiceminister poinformował, że resort finansów pracuje nad tzw. testem przedsiębiorcy, który pozwoliłby określić, kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania. Natomiast uczestniczący w tej konferencji dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF Maciej Żukowski ujawnił, że w resorcie finansów trwają prace nad rozdzieleniem ustaw o opodatkowaniu pracy i działalności gospodarczej oraz zysków kapitałowych. - Chcielibyśmy, aby PIT był prosty - mówił. - Ambicją w tej chwili, pierwszym krokiem, byłoby odseparowanie dochodów z pracy, rent i emerytur i innej działalności wykonywanej osobiście do oddzielnej ustawy – dodał.

Zobacz więcej: Test przedsiębiorcy postrachem małych firm >>

Zobacz w LEX: Formy opodatkowania działalności gospodarczej >

- Test przedsiębiorcy, nad którym pracujemy, pozwoliłby określić, czy ktoś rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą, czy nie - mówił Maciej Żukowski.

 


Warto przeczytać: Świtała: Zmiany w podatkach to efekt uproszczenia systemu