Zasądzone odszkodowanie za zaniżoną ilość akcji pracowniczych jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 9 czerwca 2011 r., sygn. IPTPB2/415-12/11-2/KK.

Podatnik otrzymał odszkodowanie zasądzone wyrokiem sądu rejonowego. Podstawą wypłaty ww. odszkodowania były postanowienia art. 471 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT zwalnia się z opodatkowania inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Wysokość otrzymanego przez podatnika odszkodowania stanowiła różnica między ilością akcji, którą podatnik otrzymał, a tą, którą powinien był otrzymywać, gdyby pracodawca prawidłowo zakwalifikował wykonywaną przez niego pracę. Odszkodowanie obejmowało wyłącznie stratę, jakiej doznał w związku z błędami popełnionymi przez byłego pracodawcę, a nie utratę zarobku, który byłby się urzeczywistnił gdyby zdarzenie wywołujące szkodę nie nastąpiło.

W świetle powyższego, stwierdzić należy, iż przedmiotowe odszkodowanie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji jego wypłata nie rodzi u podatnika obowiązku podatkowego.

Jolanta Mazur