Spółka X wypłaca dywidendę Spółce Y, która posiada w spółce X 100% udziałów od października 2007 r. i płaci 19% podatku. Spółka Y chce dokonać wypłaty dywidendy swoim wspólnikom - osobom fizycznym.
Czy dokonując wypłaty dywidendy wspólnikom należy ponownie zapłacić 19% podatku od dywidendy już opodatkowanej przez Spółkę X?

Spółka X nie ma obowiązku potrącić podatku wypłacając dywidendę Spółce Y.
Wypłacając dywidendy udziałowcom Spółki Y należy potrącić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%.

Przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych opodatkowany jest co do zasady zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym (art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej u.p.d.o.p.).
Zgodnie jednak z art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p. zwalnia się od podatku dochodowego przychody z dywidend, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
1)
wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
3)
spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 15% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1 (próg posiadania 10% udziałów będzie obowiązywał od dnia 1 stycznia 2009 r.),
4)
odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
a)
spółka, o której mowa w pkt 2, albo
b)
zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat (art. 22 ust. 4a u.p.d.o.p.)
Zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia (art. 22 ust. 4b u.p.d.o.p.).
Dywidenda otrzymana przez Spółkę Y nie musi więc zostać opodatkowana podatkiem dochodowym, mimo że w momencie jej otrzymania nie posiada udziałów przez okres 2 lat. Wystarczającym jest bowiem, że wymóg ten spełni już po otrzymaniu dywidendy.
Przychodu z tytułu dywidendy nie uwzględnia się również w przychodach, od których spółka wylicza swój dochód (art. 7 ust. 3 pkt 2 u.p.d.o.p.).
Opodatkowaniu będzie natomiast podlegała dywidenda wypłacana osobom fizycznym - udziałowcom Spółki Y. Uzyskują oni bowiem przychód z kapitałów pieniężnych, zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. Przychód ten opodatkowany jest 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f.).