Usługi polegające na prowadzeniu korepetycji grupowych, świadczone przez zatrudnionych na zlecenie nauczycieli, nie są zwolnionymi z VAT usługami prywatnego nauczania.

Zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT obejmuje usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli. Zgodnie ze stanowiskiem TSUE zajętym w wyroku C-455/05 z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie Werner Haderer, nauczanie prywatne obejmuje czynności wykonywane przez nauczycieli na ich własny rachunek i odpowiedzialność. Nie ma przy tym znaczenia okoliczność, czy usługa jest świadczona indywidualnemu uczniowi, czy też jednocześnie większej liczbie osób.

Zwolnienie od podatku przysługuje więc w sytuacji, w której nauczyciel prowadzi działalność edukacyjną we własnym imieniu. Prywatny charakter nauczania nie zależy od istnienia bezpośredniej relacji umownej między uczącym a uczniem, może to być bowiem umowa zawarta przez nauczającego np. z rodzicami uczniów. Bez znaczenia w tej sytuacji pozostaje, czy odbiorcą usługi jest indywidualny uczeń czy też jednocześnie większa liczba osób. W przypadku jednak, gdy nauczyciele świadczący usługi nauczania są zatrudnieni przez firmę – nie łączy ich bezpośrednia relacja umowna z uczniami.

Zatem, w sytuacji, kiedy usługi te nie są wykonywane przez właściciela firmy (nauczyciela), ale przez osoby zatrudnione przez niego na umowy zlecenia, to tym samym osoby te nie świadczą tych usług na własny rachunek. Dlatego usługi edukacyjne polegające na prowadzeniu korepetycji grupowych z przedmiotów ogólnokształcących, organizowane przez firmę, a świadczone przez nauczycieli zatrudnionych przez jej właściciela nie wypełniają definicji nauczania prywatnego i nie mogą korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT. Powyższe usługi nie mogą także korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 yej ustawy z uwagi na brak statusu jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 9 września 2011 r., sygn. IPTPP2/443-249/11-4/IR.

Jolanta Mazur

źródło: www.mf.gov.pl