Pytanie

Czy należy potrącić zryczałtowany podatek dochodowy - jak od należności licencyjnych - z tytułu opłaty franczyzowej pobieranej przez kontrahenta z Holandii z tytułu możliwości sprzedaży jago towarów (odzieży) na rynku polskim oraz posługiwaniem się ich logo?

Odpowiedź

Tak, uważam, że od uiszczonej na rzecz kontrahenta z Holandii opłaty franczyzowej należy pobrać podatek u źródła jak od licencji.

Uzasadnienie

Biorąc pod uwagę specyfikę umowy franczyzowej, istotą której jest przekazanie franczyzobiorcy gotowych rozwiązań, modeli biznesowych, zasady jej prowadzenia, znaki towarowe etc. należy przyjąć, iż wobec takich ma zastosowanie podatek u źródła.

Zgodnie bowiem z dyspozycją przepisu art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p., przychody uzyskiwane przez podmioty nie mające w Polsce siedziby ani zarządu z: odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how), opodatkowane są zryczałtowanym, 20% podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie ustawodawca, w art. 21 ust. 2 u.p.d.o.p. zastrzegł, że podatek taki pobierany jest (lub odpowiednio nie jest pobierany) z uwzględnieniem umów i unikaniu podwójnego opodatkowania. Skoro w analizowanym przypadku świadczącą jest firma z Holandii, to zakładając, że przekazała ona polskiemu nabywcy certyfikat rezydencji, należy odwołać się do regulacji art. 12 umowy z 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu – dalej "umowa". Ma on zastosowanie wobec przychodów z należności licencyjnych, przy czym określenie "należności licencyjne" użyte w tym artykule oznacza wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin, wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje dotyczące doświadczenia w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej.

Biorąc pod uwagę powyższe należy przyjąć, że zapłaty jakie polski przedsiębiorca dokonuje tytułem uiszczenia opłaty franczyzowej (w tym za prawo do logo) stanowią należności licencyjne z art. 12 umowy. Wobec braku dodatkowych zastrzeżeń, które uzasadniałyby zastosowanie postanowień ust. 5-7 art. 12 umowy, należy przyjąć iż posiadając certyfikat rezydencji świadczącego polski nabywca winien rozliczyć od zapłaconych kwot (zapłaty za prawa) pięcioprocentowy polski podatek u źródła. Gdyby kontrahent nie przedłożył certyfikatu rezydencji, wówczas zastosowanie miałaby stawka wynikająca z polskiej ustawy podatkowej, tzn. 20 proc.

W praktyce również organy podatkowe przyjmują, że umowa franczyzowa stanowi umowę licencyjną – patrz interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 listopada 2012 r., ILPB4/423-281/12-2/ŁM oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 marca 2012 r., IBPBI/1/415-314/12/KB.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego