Nieodpłatne świadczenia na rzecz zatrudnionych będą opodatkowane, jeśli zostaną uznane za niezwiązane z działalnością gospodarczą. W ustaleniu, kiedy tak jest, pomocne mogą być wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Oprócz wynagrodzenia pracodawcy zapewniają często pracownikom wiele innych świadczeń, takich jak możliwość używania samochodu służbowego do celów prywatnych, pakiety medyczne czy karty uprawniające do korzystania z obiektów sportowych. Nieodpłatne świadczenia mogą przybrać także inne formy, jak bezpłatne dojazdy do pracy lub kursy doszkalające. Które z nich wiążą się z koniecznością odprowadzenia VAT?

Z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT wynika, że opodatkowane są świadczenia, które są realizowane na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika. Zatem analizując, czy świadczenie nieodpłatne będzie opodatkowane czy nie, kluczowe jest prawidłowe określenie jego celu, co nie zawsze jest proste. Pomocne mogą być tu tezy postawione przez ETS w wyrokach z 16 października 1997 (C-258/95, Julius Fillibeck Söhne GmbH & Co. KG) oraz z 11 grudnia 2008 (C-371/07, Danfoss A/S, Astra Zeneca A/S).

źródło: Rzeczpospolita, 6 kwietnia 2011 r.