Podatek dochodowy od przychodów z tytułu własności środka trwałego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego wartość początkowa będzie przekraczała 10 000 000 zł, w postaci: 1) budynku handlowo-usługowego sklasyfikowanego w Klasyfikacji jako:
a) centrum handlowe,
b) dom towarowy,
c) samodzielny sklep i butik,
d) pozostały handlowo-usługowy,
2) budynku biurowego sklasyfikowanego w Klasyfikacji jako budynek biurowy
– od nowego roku będzie wynosił 0,035% podstawy opodatkowania za każdy miesiąc.

Podstawę opodatkowania ma stanowić przychód odpowiadający wartości początkowej środka trwałego ustalanej na pierwszy dzień każdego miesiąca wynikającej z prowadzonej ewidencji, pomniejszonej o kwotę 10 000 000 zł. Podatnicy będą zobowiązani za każdy miesiąc obliczać właściwy podatek i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który płacony jest podatek.

Minimalny podatek dochodowy dla właścicieli nieruchomości
Nowe przepisy przewidują, że odliczanie podatku minimalnego od kwoty zaliczki na podatek PIT lub CIT jest wprowadzane dla zachowania neutralności proponowanego rozwiązania, tj. ustanowienia tzw. podatku minimalnego.  Wprowadzając nowe przepisy, chciano także wyeliminować konieczność wykonywania przez podatników dwóch płatności: raz podatku minimalnego, a następnie zaliczki na podatek pomniejszonej o kwotę podatku minimalnego. Przyjęty mechanizm ma służyć wyłącznie ułatwieniu rozliczania podatku minimalnego, którego płatność – z uwagi na jego miesięczny charakter – pokrywa się z płatnościami miesięcznych zaliczek na podatek PIT lub CIT. Potwierdza to Ministerstwo Finansów.

Dwa sposoby rozliczenia
Zdaniem resortu podatnik zobowiązany do zapłaty tzw. podatku minimalnego będzie mógł:
- zapłacić podatek minimalny, a przy wyliczaniu zaliczki CIT (PIT) odliczyć ten podatek od podatku należnego PIT (CIT),

albo
- wpłacić zaliczkę na podatek CIT (PIT) w pełnej wysokości, jeżeli jest on niższy niż kwota minimalnego podatku.

Podatek od wartości nie jest dochodowy
Zdaniem Macieja Zborowskiego, adwokata, doradcy podatkowego w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, podatek „dochodowy” od nieruchomości trudno nazwać podatkiem dochodowym. Tłumaczy, że dochód to strumień środków. Natomiast nowy podatek będzie naliczany od wartości początkowej składnika majątku (centrum handlowego, domu towarowego, itp.), podobnie jak to ma miejsce w podatku stricte majątkowym jakim jest podatek od nieruchomości od budowli. Jeżeli już nowa danina musiała zostać wprowadzona, to można było ewentualnie rozważyć modyfikację przepisów o podatku od nieruchomości. Maciej Zborowski podkreśla, że przysporzyłoby to dochodów własnych gminom, które z nowego podatku i tak będą czerpały (mniejsze) korzyści na zasadzie udziałów w PIT i CIT. Oczywiście, swoboda regulacyjna ustawodawcy w zakresie podatków jest znaczna w polskim porządku konstytucyjnym. Warto jednak mimo tego dbać o koherentność systemu podatkowego.

Zmiany są skutkiem wejścia w życie przepisów ustawy z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. poz. 2175 ze zm.).

Zapoznaj się także z poradnikiem PIT 2018 - przewodnik po zmianach. Autorką opracowania jest Sylwia Kozłowska, Tax Supervisor w RSM Poland.