W projekcie dodano nowy rozdział 5a do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym kompleksowo uregulowano zasady opodatkowania przychodów z nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych.

Zobacz też: Będą nowe zasady opodatkowania nieujawnionych przychodów >>

Do ustawy zostały wprowadzone pojęcia mające kluczowe znaczenia dla opodatkowania tej kategorii przychodów. Zgodnie z nią przychodami nieznajdującymi pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzącymi ze źródeł nieujawnionych będą przychody o pochodzeniu niewskazanym przez podatnika i nieustalonym przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej oraz przychody o wysokości niewykazanej prawidłowo przez podatnika. Przychodami o których mowa będzie każdorazowa nadwyżka wydatków nad przychodami opodatkowanymi lub przychodami nieopodatkowanymi, natomiast podstawą opodatkowania będzie suma nadwyżek z roku podatkowego.

Dla stwierdzenia przychodów o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8a ustawy o PIT konieczne będzie ustalenie w ujęciu chronologicznym wydatków i przychodów.

Powyższa definicja dostosowuje przepisy do wyroku TK z 18 lipca 2013 r. (sygn. SK 18/09), w którym Trybunał stwierdził niekonstytucyjność przepisów art. 20 ust. 3 ustawy o PIT, za lata 1998-2006 oraz art. 68 § 4 Ordynacji podatkowej w sprawie opodatkowania nieujawnionych źródeł przychodów.

Zobacz: TK: sankcyjna stawka PIT od ukrytego dochodu jest zgodna z konstytucją >>

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

też: TK: rozprawa w sprawie podatku od ukrytych dochodów odwołana >>