Wspólnicy spółki jawnej, którzy do końca roku obrotowego nie rozliczyli wypłat z kasy powinni ująć je w sprawozdaniu finansowym, jako zaliczki na poczet zysku.

Jeśli jednak spółka jawna osiągnie dochód, stanie się on dochodem wspólników. Wspólnicy spółki jawnej mogą pobierać z kasy gotówkę na własne potrzeby, ale powinna być ona rozliczana na bieżąco. W przypadku braku rozliczenia do końca roku, wypłatę taką należy potraktować jako zaliczkę na poczet zysku. Wypłacane przez wspólników w trakcie roku zaliczki powinny być ujmowane zapisem: strona Wn konta 240 Inne rozrachunki (konto analityczne: Konta imienne wspólników), strona Ma konta 100 – Kasa. Na koniec roku przeksięgowuje się dokonane wypłaty zaliczek na poczet zysku: strona Ma konta 240 – Inne rozrachunki, strona Wn konta 820 – Rozliczenie wyniku finansowego.

Należy pamiętać, że przeksięgowaniu na konto 820 podlegają jedynie wypłacone zaliczki do wysokości nieprzekraczającej należnego wspólnikowi zysku brutto. Wypłacone zaliczki powinny zostać ujęte ze znakiem minus w pasywach bilansu w pozycji – Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wartość ujemna). W przypadku gdy wypłacone w ciągu roku zaliczki byłyby wyższe od zysku osiągniętego przez spółkę, wówczas zaliczki przekraczające zysk powinny zostać ujęte ze znakiem minus w pasywach bilansu w pozycji – Należne wpłaty na kapitał podstawowy.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 31 marca 2011 r.