Pytanie

Dla odchodzącego z pracy pracownika (do innego zakładu tego samego właściciela - rozwiązanie umowy za porozumieniem stron) została ze środków obrotowych spółki przyznana nagroda pożegnalna w postaci laptopa o wartości 3000 zł.

Czy taka gratyfikacja pracy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w świetle interpretacji ogólnej ministra finansów z 2015 r.?

Naszym zdaniem powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Odpowiedź eksperta Vademecum Głównego Księgowego

Nagrody i upominki otrzymywane przez pracowników przy specjalnych okazjach nie stanowią przychodu ze stosunku pracy. Mogą więc podlegać opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Uzasadnienie

Macie Państwo rację. W świetle najnowszego orzecznictwa sądów (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., K 7/13) oraz podążającego na nimi już chyba jednoznacznego stanowiska organów podatkowych (interpretacja indywidualna ministra finansów z 29 października 2015 r., DD3.8222.2.376.2015.KDJ zmieniająca interpretację wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 marca 2015 r., IBPB II/415-944/14/MK) upominki otrzymane przez pracownika, przy konkretnej okazji (np. w razie przejścia na emeryturę) nie stanowią dla niego przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Trybunał, we wspomnianym wyżej wyroku zaznaczył, że: "gdyby zdarzyło się, że pracodawca rzeczywiście chce obdarować konkretnego pracownika np. z okazji jubileuszu zatrudnienia wręcza mu zegarek, wówczas korzyść tę należałoby potraktować jako podlegającą ustawie z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn".

Należy również zauważyć, że mówiąc o darowiźnie mamy ma myśli instytucję uregulowaną w art. 888 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny Jest to umowa (a więc występują tutaj co najmniej dwie strony- nie jest to wbrew powszechnemu mniemaniu czynność jednostronna, np. tylko samego pracodawcy), w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Oświadczenie darczyńcy (pracodawcy) powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jeżeli nie będzie ono złożone w tej formie, to umowa darowizny będzie ważna tylko wtedy, gdy przyrzeczone świadczenie zostanie wykonane (to znaczy, gdy laptop zostanie fizyczne przekazany przez pracodawcę pracownikowi).

Dbałość o stronę formalną darowizny (właściwe sporządzenie umowy, protokołu przekazania sprzętu) może Państwa zabezpieczyć przed próbą zaliczenia przez fiskusa przekazanej nagrody do innych źródeł przychodów.