W związku z centralizacją rozliczeń należności celnych i podatkowych oraz uruchomieniem systemu Zefir2, od 1 października 2015 r. nastąpi likwidacja rachunków bankowych dla dochodów organu podatkowego w poszczególnych izbach celnych, a obecne rachunki bankowe Izby Celnej w Krakowie staną się centralnymi rachunkami do dokonywania wpłat związanych z rozliczaniem należności celnych, podatkowych, opłat i dopłat oraz innych dochodów rozliczanych centralnie.
Z tym dniem właściwymi do wpłat będą następujące rachunki bankowe:
• 25 1010 1270 0008 2422 3100 0000 - rachunek bieżący dochodów budżetowych izb celnych jako państwowych jednostek budżetowych, na którym gromadzone będą wpływy m.in. z cła, podatku VAT od importu wynikających ze zgłoszeń celnych, decyzji/postanowień, mandatów, kar pieniężnych, kar porządkowych, kar grzywny, kosztów postępowania, opłat za udostępnianie danych, opłat za udzielenie zezwoleń, jak również deklaracji importowych dla podatku od towarów i usług, koszty wytworzenia podatkowych znaków akcyzy.
• 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000 - rachunek bieżący do gromadzenia dochodów budżetu państwa z wpływów z podatku akcyzowego, podatku od gier, podatku od wydobycia niektórych kopalin, na którym gromadzone będą wpływy wynikające z podatku akcyzowego krajowego, podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz podatku akcyzowego importowego, podatku od gier, podatku od wydobycia niektórych kopalin, wpłaty kwot stanowiących wartość podatkowych znaków akcyzy, jak również należności za legalizacyjne znaki akcyzy.
• 09 1010 1270 0008 2413 9130 0000 - rachunek bankowy opłaty paliwowej przeznaczony do gromadzenia wpływów z tytułu tej opłaty.
• 14 1010 1270 0008 2413 9120 0000 - rachunek bankowy sum depozytowych przeznaczony do gromadzenia wpływów z tytułu zabezpieczeń, na którym będą gromadzone wpłaty z tytułu zabezpieczeń gotówkowych jednorazowych celnych i akcyzowych, wpłaty z tytułu dobrowolnego poddania się odpowiedzialności, kaucji, opłat i kar za przejazd pojazdów nienormatywnych, dopłat do gier hazardowych.
1 października 2015 r. zostaną zamknięte rachunki organów podatkowych oraz opłat paliwowych pozostałych izb celnych. Dotychczasowe rachunki bankowe służące do gromadzenia dochodów jednostki budżetowej oraz sum depozytowych poszczególnych izb celnych w dalszym ciągu pozostaną właściwe dla dokonywania wpłat z tytułu należności cywilnoprawnych i egzekucji oraz wadium, zabezpieczenia należytego wykonania umów, sprzedaży towarów w wyniku likwidacji i egzekucji.
Także od 1 października br. Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie stanie się właścicielem ogólnopolskiego długu z obszaru ceł, podatku akcyzowego i podatku od gier. Do tej pory zadania z tego zakresu realizowało 16 izb celnych. Dyrektor ten zostaje wyznaczony do wykonywania zadań wierzyciela w odniesieniu do obowiązków wynikających z wydanych przez naczelnika urzędu celnego decyzji, postanowień lub mandatów karnych, z przyjętych przez naczelnika urzędu celnego zgłoszeń celnych, deklaracji, informacji o opłacie paliwowej albo informacji o dopłatach, z wydanych przez dyrektorów izb celnych decyzji i postanowień oraz z wydanych przez dyrektora urzędu kontroli skarbowej decyzji w zakresie podatku akcyzowego oraz podatku od wydobycia niektórych kopalin, a także z orzeczeń sądowych, których wykonanie następuje w trybie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Informacja pochodyi y programu Lex Administracja Skarbowa