Obecnie indywidualne dane podatkowe dotyczące podatników podatku dochodowego od osób prawnych nie są publicznie dostępne. Powoduje to, iż brak jest elementu społecznej kontroli nad działalnością takich podmiotów, w tym odnoszących się do wysokości odprowadzanych przez nie zobowiązań publicznoprawnych z tytułu podatku CIT.

Zgodnie z projektem, minister rozwoju i finansów uzyska kompetencję do podania do publicznej wiadomości takich informacji, w szczególności poprzez publikację elektroniczną. Zakłada się, iż zakres informacji z zeznań podatkowych objętych upublicznianiem obejmie przychody, koszty uzyskania przychodów, osiągnięty dochód lub poniesioną stratę, podstawę opodatkowania i kwotę należnego podatku. Publikowane będą także dane identyfikujące podatnika, tj. nazwa i NIP wraz ze wskazaniem roku podatkowego, za który te informacje są publikowane. Podana będzie mogła być także efektywna stopa podatkowa obliczona jako procentowy udział kwoty podatku należnego w zysku brutto wykazanym w sprawozdaniu finansowym.

Podawane do publicznej wiadomości będą dane dotyczące 4.500 podatników o najwyższych przychodach, a także podatników posiadających status podatkowej grupy kapitałowej bez względu na wysokości przychodów. Wskazanie na podatników posiadających status podatkowej grupy kapitałowej związane jest z tym, iż nie wszyscy tacy podatnicy są obowiązani w składanym zeznaniu do zawarcia informacji o wysokości osiągniętych przychodów.

Proponuje się, aby stosowne informacje podatkowe były publikowane w terminie do końca września roku następującego po zakończeniu roku podatkowego danego podatnika. Zakłada się, iż będą one zawierać dane wg stanu na pierwszy dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym informacja ma zostać podana do publicznej wiadomości. W celu ustalenia podatników, których dane będą podawane do publicznej wiadomości wykorzystywane będą dane wynikające ze złożonych zeznań podatkowych wg stanu na pierwszy dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym informacja ma zostać podana. Wprowadzenie takiego rozwiązania jest niezbędne z uwagi na możliwość składania przez podatników korekt deklaracji.

Zakłada się, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r. Nowe regulacje będą miały zastosowanie począwszy od roku podatkowego, który rozpoczął się przed 1 stycznia 2018 r. i zakończy się po 31 grudnia 2017 r. Ponadto proponuje się, aby podane do wiadomości były także dane podatników wynikające z zeznań za wcześniejsze lata podatkowe, począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2011 r. Termin ten jest powiązany z przewidzianym przepisami Ordynacji podatkowej terminem przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów