Jak opodatkować na gruncie VAT i jakie obowiązki spoczywają na lekarzu stomatologu, który prowadzi działalność gospodarczą (gabinet) w Polsce zwolnioną przedmiotowo z VAT, a który zamierza również świadczyć ww. usługi w kraju Unii (Irlandia)?
Czy miejscem świadczenia usługi jest siedziba podatnika i czy należy zarejestrować się do VAT-UE i wypełniać deklarację?
Czy przeliczanie euro na złotówki odbywać się będzie według daty wystawionego rachunku, czy o dzień wcześniej?

W opisanym w pytaniu przypadku w moim zdaniem najprawdopodobniej nie ma potrzeby rejestracji w Irlandii.
Kwoty z faktur należy przeliczać na złote według kursu z dnia wystawienia faktury (faktura oryginalna wystawiona w przepisowym terminie) bądź według kursu z dnia powstania obowiązku podatkowego (faktura wystawiona z uchybieniem terminu).

Art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., VAT stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28 u.p.t.u.

Powyższy przepis wskazuje na podstawową regułę zgodnie, z którą miejscem świadczenia, a więc i opodatkowania usług jest miejsce, w którym świadczący usługę ma swoje przedsiębiorstwo lub stałe miejsce prowadzenia działalności, przez które świadczona jest usługa albo, w przypadku braku przedsiębiorstwa lub stałego miejsca prowadzenia działalności, miejsce, w którym świadczący usługę ma stały adres lub zwykle mieszka. Co do zasady usługi uznawane są za świadczone w miejscu siedziby usługodawcy, nawet w przypadku, gdyby część czynności była faktycznie realizowanych poza siedzibą.
Ponieważ posiadają Państwo siedzibę przedsiębiorstwa w Polsce, to pomimo iż usługa dentystyczna byłaby wykonana poza terytorium kraju, stosownie do zasad opodatkowania usług wynikających z art. 27 u.p.t.u. powinien rozliczyć usługę na terytorium kraju.

W sytuacji gdyby wykonywali Państwo usługi stale w Irlandii to mógłby powstać obowiązek rejestracji. O tym, czy polski podatnik powinien się zarejestrować i rozliczyć podatek w innym państwie Wspólnoty, decydują przepisy wewnętrzne konkretnego państwa.