Wprowadzane ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej zmiany (dodany w art. 21 ust. 1 ustawy o PIT pkt 117a), przewidują zwolnienie z podatku wartości nieodpłatnego świadczenia z tytułu pomocy prawnej otrzymanej przez osobę pobierającą świadczenie z pomocy społecznej albo zasiłek rodzinny, niezależnie od wartości tego świadczenia. Osoba, która będzie chciała skorzystać z tego rozwiązania, będzie zobowiązana jedynie do złożenia oświadczenia o pobieraniu takich świadczeń.

Zobacz też: PIT - najważniejsze zmiany w 2015 roku >>

Nowe przepisy nie tylko zwalniają z PIT określoną grupę osób niezamożnych, ale również powodują zmniejszenie obowiązków administracyjnych świadczeniodawców. Znoszą bowiem obowiązek wystawienia informacji PIT-8C o wysokości przychodu i przekazania jej świadczeniobiorcy i właściwemu urzędowi skarbowemu. Jedynym obowiązkiem jaki będzie spoczywał na świadczeniodawcy bezpłatnej pomocy prawnej będzie konieczność przechowywania oświadczeń otrzymanych od odbiorcy tej pomocy.

Zgodnie z wyjaśnieniami resortu, wprowadzone zwolnienie pozostaje bez wpływu na możliwość korzystania z dotychczasowego zwolnienia, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem zwolnione od podatku są nieodpłatne świadczenia w zakresie pomocy prawnej od świadczeniodawcy, który dokonuje tego świadczenia w związku z jego promocją lub reklamą. Wolna od podatku jest wówczas wartość pomocy prawnej, o ile jej jednorazowa wartość nie będzie przekraczała kwoty 200 zł, a świadczenie nie będzie dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej z nim w stosunku cywilnoprawnym.

Nowe przepisy dotyczące bezpłatnej pomocy prawnej nie będą miały również wpływu na możliwość korzystania z dotychczasowego zwolnienia, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 117 ustawy, zgodnie z którym wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych świadczeń od wolontariuszy, udzielanych na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego.