W myśl obowiązujących przepisów ustaw o podatkach dochodowych do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet VAT, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Pobrane zaliczki nie stanowią przychodu w podatku dochodowym w danym okresie sprawozdawczym. Natomiast w przypadku VAT każda zaliczka stanowi podstawę opodatkowania w ciągu 7 dni od daty jej pobrania.

W związku z powyższym dla przedsiębiorców ewidencjonujących obrót za pomocą kas fiskalnych pobrana i zewidencjonowana zaliczka nie stanowi przychodu w PIT i CIT.

W celu uproszczenia rozliczeń w sytuacji, gdy obrót rejestrowany za pomocą kasy fiskalnej w przypadku przyjmowania zaliczek w niewielkich kwotach (np. 500 zł) zaproponowano ujednolicenie terminu powstania obowiązku podatkowego w podatkach dochodowych do miesiąca pobrania zaliczki.

Resort gospodarki uważa, że takie rozwiązanie powinno być dla przedsiębiorców dobrowolne tzn. albo ewidencjonują pobrane zaliczki w dodatkowej ewidencji albo rezygnują z jej prowadzenia i wówczas każda zaliczka stanie się przychodem.