Interpretacja została wydana w związku z wątpliwościami oraz rozbieżnościami interpretacyjnymi w zakresie stosowania zwolnienia podmiotowego z VAT oraz obowiązku stosowania kas rejestrujących przez podmioty wykonujące m. in. usługi związane z obsługą rachunkowo-księgową, jakie pojawiły się po nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym dokonanej ustawą deregulacyjną z 9 maja 2014 r.

Zobacz: Deregulacja zabrała małym biurom rachunkowym zwolnienie w VAT >>

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwolnień nie stosuje się w przypadku świadczenia usług prawniczych (z wyłączeniem czynności notarialnych) i usług doradztwa podatkowego.

Zdaniem ministra finansów, z katalogu czynności uznawanych za doradztwo podatkowy w rozumieniu ustawy o doradztwie podatkowym, za czynności o charakterze doradczym powinny zostać uznane tylko czynności polegające na udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami.

Natomiast, jak wynika z wydanej interpretacji, czynności polegające na prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych z istoty swej bliskie są działalności zawodowej osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli czynnościom księgowym, a czynności polegające na sporządzaniu deklaracji i zeznań podatkowych mają w znacznej mierze charakter techniczny, a nie prawny, tym samym nie stanowią doradztwa, o którym mowa w ustawie o VAT, mimo że zostały uznane za czynności doradztwa podatkowego w rozumieniu ustawy o doradztwie podatkowym.

Jeżeli więc podmiot, niezależnie od jego statusu czy też posiadania określonych uprawnień, będzie świadczył usługi doradztwa podatkowego lub prawnicze, będzie obowiązany do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przy świadczeniu tych usług, natomiast obowiązek ten nie będzie miał zastosowania wobec podmiotów wykonujących usługi związane wyłącznie z obsługą rachunkowo-księgową.

W związku z wydaną interpretacją ogólną, resort finansów poinformował, że biorąc pod uwagę wcześniejsze rozbieżności interpretacyjne w tym zakresie, mając na uwadze zasadę zaufania do państwa, podatnicy, którzy po wejściu w życie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym zrezygnowali ze zwolnienia podmiotowego VAT, a chcieliby do niego powrócić (wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym zrezygnowali), będą mogli uczynić to już od 1 maja br., zawiadamiając o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 8 maja 2015 r.

Zobacz też: Biura rachunkowe jednak ze zwolnieniem i bez kas fiskalnych >>

Interpretacja ogólna ministra finansów z 9 kwietnia 2015 r., nr PT3.8101.2.2015.AEW.16

Zobacz książkę "Kasy fiskalne w 2015 i 2016 r. Pytania i odpowiedzi" dostępną w księgarni internetowej Profinfo>>

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego