Wydanie interpretacji ogólnej przez ministra finansów stało się konieczne w związku z wątpliwościami podatników wywołanych zmianą stanowiska izb skarbowych po nowelizacji przepisów ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym.

Zobacz: MF: obsługa rachunkowo-księgowa może być zwolniona z ewidencjonowania >>

W interpretacjach wydawanych w 2015 r. fiskus wskazywał na brak możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT przez podmioty prowadzące obsługę rachunkowo-księgową i sporządzające deklaracje podatkowe. Dodatkowo odmawiał im skorzystania od 1 marca 2015 r. z możliwości zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

Zobacz: Deregulacja zabrała małym biurom rachunkowym zwolnienie w VAT >>

Jednak jak wskazało Ministerstwo Finansów w sytuacji gdy podmiot świadczy wyłącznie usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych lub też sporządzania (wypełniania) zeznań i deklaracji podatkowych może on korzystać ze wspomnianego zwolnienia podmiotowego w VAT, a obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej powstaje u takiego podmiotu na zasadach ogólnych.

Kolejną dobrą informacją dla biur rachunkowych jest możliwość wcześniejszego powrotu do zwolnienia. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów podatnicy, które po zmianie przepisów o doradztwie podatkowym zrezygnowali ze zwolnienia podmiotowego z VAT, a teraz chcieliby do niego powrócić, nie muszą czekać do końca roku, ale mogą to uczynić już od 1 maja 2015 r. Muszą jednak zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 8 maja 2015 r.

Zobacz książkę "Kasy fiskalne w 2015 i 2016 r. Pytania i odpowiedzi" dostępną w księgarni internetowej Profinfo>>

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego