9 lipca minister finansów Mateusz Szczurek zatwierdził zmiany organizacyjne w resorcie finansów, powstały nowe departamenty, cześć została zlikwidowana albo połączona z innymi.

"Zmiany w strukturze Ministerstwa Finansów wynikają ze zmiany sposobu myślenia w resorcie. Tworzone są mocne piony planowania strategicznego, a zasoby przesuwane z funkcji administracyjno-operacyjnych na kreowanie polityki ekonomicznej" - powiedział Radziwiłł.

"W tym celu zostały wydzielone lub silnie wzmocnione 4 departamenty o charakterze strategicznym: Departament Wspierania Polityk Gospodarczych, Departament Polityki Podatkowej, Departament Polityki Makroekonomicznej i Departament Polityki Wydatkowej" - dodał.

Nadzór nad nowym departamentem ma sprawować właśnie Radziwiłł.

Zobacz: W resorcie finansów powstały nowe departamenty >>

"Stworzenie Departamentu Polityki Wydatkowej obrazuje w szczególności zmianę filozofii Ministerstwa Finansów w kształtowaniu wydatków publicznych. Ministerstwo tradycyjnie analizowało i zawsze będzie analizować, ile jako państwo wydajemy, w jakich obszarach i czy nas na to stać" - poinformował.

"Utworzenie nowego departamentu to jednak symbol wzmocnienia patrzenia na celowość i efektywność wszystkich wydatków, systematycznego analizowania, jak wydajemy środki publiczne i co z tego jako obywatele mamy. Oczywiście nadal pozostaną istotne decyzje o ogólnej wielkości wydatków publicznych, ale te stają się koncepcyjnie prostsze, bo z jednej strony będziemy stopniowo zmniejszać obciążenia podatkowe, a z drugiej strony mamy zobowiązanie unijne dotyczące deficytu i krajową regułę wydatkową" - dodał.

MF chce silniej połączyć stronę wydatkową budżetu ze strategicznymi celami państwa.

"Priorytetem Ministerstwa Finansów staje się więc w coraz większym stopniu pytanie, co z tą ogólną pulą środków zrobić, w jaki sposób je najbardziej wartościowo zagospodarować. To oznacza silniejsze powiązanie wydatków z celami strategicznymi państwa oraz większą efektywność w samej realizacji tych celów" - informuje Radziwiłł.

Jego zdaniem nowy departament nie będzie powielał kompetencji Departamentu Budżetu Państwa.

"Nowy departament będzie bardzo blisko współpracował z Departamentem Budżetu Państwa, który tworzy i nadzoruje realizację ustawy budżetowej. Ta współpraca pozwoli na wydatki spojrzeć szerzej, głębiej, bardziej całościowo i w ujęciu wieloletnim. Będziemy przez pełen rok analizować i debatować wspólnie z ministerstwami liniowymi, jak najlepiej alokować środki finansowe, gdzie szukać oszczędności, jak przesuwać środki na nowe zadania" - wyjaśnia wiceminister.

"W tym celu będziemy robili przeglądy wydatków, będziemy na bieżąco oceniali plany i konkretne działania poszczególnych dysponentów budżetowych, uzgadniać rekomendacje. I te ustalenia mają znaleźć odzwierciedlenie zarówno w budżecie państwa jak również w zmianach legislacyjnych" - dodaje.

Resort finansów stawia sobie również za cel zmiany wydatkowania środków budżetowych w całej administracji publicznej.

"Departament Polityki Wydatkowej będzie również promować zmianę kultury zarządzania w administracji publicznej, polegającą na odejściu urzędników od nadmiernego formalizmu w kwestiach dysponowania środkami publicznymi. Chodzi o to, by odważniej niż dotychczas odchodzić od mechanizmów podejmowania decyzji jedynie pod kątem zgodności z procedurami i przepisami, a promować działania nastawione na realizację celów i osiąganie mierzalnych rezultatów w najbardziej ekonomiczny sposób" - poinformował Radziwiłł.

"Będziemy także promować kulturę ewaluacji oraz identyfikować przepisy, które w niepotrzebny sposób utrudniają racjonalne zarządzanie w administracji" - dodał.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ asa/ je/