Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje określenia „kwota wolna od podatku”. Fakt, że od części swoich dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych podatnicy nie mają obowiązku zapłaty podatku dochodowego wynika z konstrukcji skali podatkowej, określonej w art. 27 ust. 1 ustawy, która zawiera kwotę zmniejszającą podatek.

Od 2009 r. obowiązuje dwustopniowa skala podatkowa ze stawkami 18 i 32 proc., kwotą zmniejszającą podatek określoną w pierwszym przedziale skali podatkowej w wysokości 556,02 zł oraz z jednym progiem dochodowym w wysokości 85.528 zł.

Minister zaznaczył, że rozważając możliwość zmiany wysokości kwoty zmniejszającej podatek, należy mieć na uwadze, że jej podwyższenie niewątpliwie spowodowałoby ubytek dochodów budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, co z kolei stałoby w sprzeczności z działaniami podejmowanymi w celu redukcji deficytu.

Jak wskazano w odpowiedzi na interpelację (nr 2534), w Polsce pomimo stosunkowo niskiej „kwoty wolnej od podatku” w porównaniu do innych krajów, średnia efektywna stawka podatku dochodowego od osób fizycznych w 2012 r. wynosiła 8,15 proc., w tym 6,91 proc. w pierwszym przedziale dochodu (do kwoty 85.528 zł) i 16,17 proc. w drugim przedziale dochodu (powyżej 85.528 zł).

Zobacz też: Mamy najniższą kwotę wolną od podatku >>