Zgodnie z ustawą o grach hazardowych, podatnikiem podatku od gier jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która prowadzi działalność w zakresie gier hazardowych na podstawie udzielonej koncesji lub zezwolenia, podmioty urządzające gry objęte monopolem państwa oraz uczestnicy turnieju gry pokera.

Podstawą opodatkowania podatkiem od gier w przypadku zakładów wzajemnych, w tym zakładów wzajemnych urządzanych przez sieć Internet, jest suma wpłaconych stawek.

Obecnie, stawka podatku od gier wynosi:

- w przypadku zakładów wzajemnych na sportowe współzawodnictwo zwierząt na podstawie zezwoleń udzielanych wyłącznie na ich urządzanie -2,5 proc.;

- zakładów wzajemnych innych niż wymienione powyżej - 12 proc.

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, wpływy podatkowe z tytułu podatku od gier dla zakładów wzajemnych w 2011 r. wyniosły 86770 tys. zł, natomiast w roku 2012 r. 90749 tys. zł. Oznacza to, że odnotowano 4,6-procentowy wzrost wpływów z tytułu tego podatku bez wprowadzania zmian legislacyjnych odnośnie do formy opodatkowania.

Minister odniósł się do przedstawionego w interpelacji rozwiązania polegającego na blokowaniu adresów internetowych nielegalnych operatorów gier hazardowych. Takie rozwiązanie było przewidziane w projekcie ustawy z 7 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw. Jednakże, w trakcie konsultacji społecznych przedmiotowego projektu, ze względu na liczne uwagi, w tym m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich, zapisy dotyczące blokowania stron internetowych zostały ostatecznie wykreślone z projektu ustawy.

Zobacz też: Firmy bukmacherskie oczekują zmian w podatkach od gier >>