Jak podkreśla MF, nagroda specjalna – Opel Insignia – za paragon „branżowy” została wręczona po raz pierwszy. Zwycięskie paragony zostały wylosowane 18 stycznia 2016 r., podczas comiesięcznego losowania nagród w loterii.
Ze zwycięzcami spotkał się minister finansów Paweł Szałamacha. Podczas krótkiej rozmowy pogratulował wygranej i zachęcał rodzinę i znajomych zwycięzców do wzięcia udziału w loterii.
- Chociaż spotykamy się już trzeci raz, żeby wręczyć nagrodę główną to dzisiejsze spotkanie jest wyjątkowe. Dzisiaj przekazujemy kluczyki do dwóch samochodów. Opel Astra za zwycięski paragon z grudnia i nagroda specjalna – Opel Insignia za zwycięski paragon z premiowanej branży – powiedział wiceminister finansów Marian Banaś. - Analizujemy skutki loterii. Już dzisiaj widzimy, że zwiększa się liczba zarejestrowanych kas fiskalnych. Prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja będziemy mieli wyniki naszych analiz – dodał wiceminister finansów Leszek Skiba.
Nagrodę główną (Opel Astra), za „grudniowy” paragon, odebrał pan Roman z miejscowości Szałsza spod Gliwic. Łącznie w loterii zgłosił prawie 500 paragonów fiskalnych, z czego 139 w grudniu – jeden z nich okazał się zwycięski (wszystkich zarejestrowanych w grudniu paragonów było 13,5 mln).
Nagrodę specjalną (Opel Insignia) odebrała pani Grażyna z Częstochowy. Nagroda specjalna została wylosowana tylko spośród paragonów pochodzących z branży „fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”. Branża ta była premiowana od października do grudnia 2015 r. „Nie śledziłam losowań, bo nie do końca wierzyłam, że mogę wygrać. Było to dla mnie duże zaskoczenie” – powiedziała pani Grażyna, odbierając kluczyki do samochodu.
- Zwycięzcom gratuluję i dziękuję. Gratuluję wygranej, a dziękuję za obywatelską postawę i wspieranie uczciwej konkurencji i polskiej gospodarki – powiedział minister Banaś, zachęcając wszystkich do uczestnictwa w Narodowej Loterii Paragonowej.
###
Narodowa Loteria Paragonowa to akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów, która ma uświadomić Polakom, jak ważna jest ich rola w kształtowaniu uczciwego obrotu gospodarczego. Biorąc paragon wspierasz uczciwych przedsiębiorców i uczciwą konkurencję między nimi. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem: od października do grudnia Polacy zarejestrowali prawie 46 milionów paragonów fiskalnych, z czego 1 milion pochodził z branży „fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”. Branże usługowe premiowane w loterii zostały wytypowane w związku z wprowadzeniem w 2015 roku bezwzględnego obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych m. in. u fryzjerów, kosmetyczek, lekarzy i mechaników. Wybierając branże premiowane kierowaliśmy się powszechnością i dostępnością usług. Ponadto jak wynika z badań realizowanych dla Ministerstwa Finansów, Polacy nie mają nawyków brania paragonu, zwłaszcza za usługi.