Eksperci Lewiatana zauważają, że obecne preferencje podatkowe nie zachęcają przedsiębiorców do inwestowania w badania i rozwój i proponują podwyższenie poziomu odliczenia do wysokości 100 proc., przy jednoczesnym wprowadzeniu dla wszystkich przedsiębiorców jednakowej stawki odliczenia dla innych kosztów kwalifikowanych ulgi, niż koszty wynagrodzeń. Uważają, że stawka odliczenia nie powinna różnicować firm małych i średnich oraz dużych, bo to właśnie duże firmy są motorem badań w wielu obszarach i to one pociągają za sobą małe i średnie, dzieląc się z nimi wiedzą i doświadczeniem.

Dodatkowo uzasadnione jest nagradzanie tych przedsiębiorców, którzy prowadzą współpracę z jednostkami publicznymi, takimi jak uniwersytety, politechniki i inne jednostki badawczo-naukowe. Rada Podatkowa proponuje także wprowadzenie, tak jak na Węgrzech (300 proc.), dodatkowej stawki odliczenia w przypadku partnerstwa publiczno-prywatnego, aby wzmocnić współpracę sektora prywatnego z publicznym i rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych i umożliwienie ich rozliczania na bieżąco, przy kalkulacji miesięcznej zaliczki na ich poczet.

Konfederacja rekomendują także wprowadzenie dwóch innych preferencji podatkowych: ulgi „Patent Box" obniżającej wysokość podatku CIT do poziomu 10 proc: za sprzedaż praw własności intelektualnej i dopuszczenie możliwości powoływania spółek celowych nie tylko przez jednostki naukowe, lecz również przy współtworzeniu ich ze spółkami komercyjnymi jako współwłaścicielami.

 

Dowiedz się więcej z książki
CIT. Podatki i rachunkowość. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł