Spółka z o.o. zamierza podwyższyć kapitał zakładowy poprzez utworzenie nowych udziałów, które zostaną objęte przez nowych wspólników. Podwyższenie kapitału nastąpi na podstawie umowy spółki, która zakłada, że podwyższenie kapitału do pewnej wysokości w określonym terminie nie stanowi zmiany umowy spółki.
Podwyższenie kapitału nie przekracza ww. kwoty i terminu.
Kto, w jakiej wysokości i w jakim terminie jest zobowiązany zapłacić PCC?
Podatek w wysokości 0,5% wartości wkładów podwyższających kapitał zakładowy powinna w tej sytuacji zapłacić spółka. Zapłata podatku powinna nastąpić w terminie 14 dni, licząc od dnia podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki.
Choć umowa spółki zakłada, że podwyższenie kapitału zakładowego spółki do pewnej wysokości w określonym terminie nie stanowi zmiany umowy spółki, to dla celów podatkowych odnieść się tu należy do art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) – dalej u.p.c.c. Zgodnie z tym przepisem podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki, w każdym przypadku stanowi zmianę umowy spółki (kapitałowej). Bez względu więc na fakt, że dla określonych celów, wskazana w pytaniu czynność, zgodnie z umową spółki może nie stanowić zmiany umowy tej spółki, to dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) będziemy tu mieli do czynienia ze zmianą umowy spółki.
Zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniu PCC (art. 1 ust. 1 pkt 2 u.p.c.c.). Podstawą opodatkowania jest w tym przypadku wartość wkładów podwyższających kapitał zakładowy (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b u.p.c.c.). Stawka podatku wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 u.p.c.c.). Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki (art. 3 ust. 1 pkt 2 u.p.c.c.). Podatnikiem jest tu spółka (art. 4 pkt 9 u.p.c.c.). Zapłata podatku natomiast powinna być dokonana w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 10 ust. 1 u.p.c.c.).
Reasumując więc, PCC w wysokości 0,5% wkładów podwyższających kapitał zakładowy, powinna w analizowanym przypadku zapłacić spółka. Termin do dokonania wpłaty, to 14 dni, licząc od dnia podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki.