W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t (w tym tzw. samochodów z kratką) podatnikowi co do zasady przysługuje odliczenie ograniczone do wysokości 60% (nie więcej jednak niż 6000 zł) kwoty podatku z faktury dokumentującej ich nabycie.

Wprowadzone ww. ustawą ograniczenie w zakresie odliczania podatku naliczonego nie dotyczy pojazdów samochodowych spełniających wymagania określone w art. 3 ust. 2 ww. ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. Określenie, czy dany pojazd samochodowy spełnia te wymagania, dokonywane jest na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów. Podkreślić jednak należy, iż regulacje dotyczące dodatkowych badań technicznych są analogiczne do regulacji obowiązujących do dnia 31 grudnia 2010 r., a zaświadczenia wydane do dnia 31 grudnia 2010 r. przez okręgowe stacje kontroli pojazdów po przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego pozostają nadal aktualne, o ile nie zostaną dokonane zmiany w badanym pojeździe, w wyniku których pojazd nie spełniałby już wymagań potwierdzonych tym zaświadczeniem. Wymagania dla pojazdów samochodowych, których spełnienie potwierdzają te zaświadczenia, nie uległy bowiem zmianie po 31 grudnia 2010 r.

Jeżeli zatem podatnik posiada zaświadczenie, że dany pojazd samochodowy spełnia ustawowo określone wymagania i w pojeździe tym nie zostały dokonane zmiany, na skutek których pojazd nie spełnia już wymagań potwierdzonych tym zaświadczeniem, nie ma obowiązku – w związku ze zmianą przepisów wprowadzoną ww. ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. – dokonywania ponownego dodatkowego badania technicznego danego pojazdu.

Przepisy o podatku od towarów i usług regulujące kwestię odliczania podatku naliczonego nie posługują się pojęciem „samochód ciężarowy”. W przepisach tych mowa jest o samochodach osobowych oraz innych pojazdach samochodowych charakteryzujących się ściśle określonymi cechami. Jeżeli zatem dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 3,5 t, to w celu nabycia prawa do pełnego odliczenia podatku pojazd musi spełnić wymagania opisane w art. 3 ust. 2 ww. ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. (nawet jeśli jest to pojazd zaliczany do kategorii samochodów ciężarowych).

Wyjątek stanowią pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t będące przedmiotem umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, zawartych przed dniem 1 stycznia 2011 r., w odniesieniu do których na dzień 31 grudnia 2010 r. przysługiwało pełne prawo do odliczenia, a które z dniem 1 stycznia 2011 r. na podstawie art. 3 ww. ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. nie zostały objęte pełnym prawem do odliczenia. Warunkiem zachowania prawa do pełnego odliczenia podatku od czynszu (rat) lub innych płatności wynikających z takiej umowy (bez uwzględniania zmian w takiej umowie) było zarejestrowanie jej we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 r.

Od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i niektórych pojazdów samochodowych, tj. pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, które nie spełniają wymagań wskazanych w art. 3 ust. 2 ww. ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. Powyższe ograniczenie co do zasady dotyczy tzw. samochodów z kratką, w tym również użytkowanych na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, zawartych przed dniem 1 stycznia 2011 r.

źródło: www.sejm.gov.pl