W 2016 roku z rozwiązania PFR, przygotowanego i wdrażanego w ramach projektu e-Podatki, skorzystało łącznie ponad 132 tys. podatników. W tym roku liczba ta może znacznie wzrosnąć: nowe funkcjonalności znacznie ułatwiają otrzymanie wypełnionego przez urząd skarbowy zeznania podatkowego osobom, które rozliczają się na podstawie  deklaracji PIT-37. W skali kraju oznacza to nawet 13 milionów podatników.

Zobacz: Można składać wnioski o rozliczenie PIT przez urząd skarbowy >>

– Z roku na rok usługa PIT PFR cieszy się coraz większą popularnością. To zrozumiałe: rozwiązanie to oszczędza większości podatników czas i emocje, związane z corocznym rozliczeniem podatkowym – to urząd skarbowy wypełnia zeznanie roczne. Podatnikowi pozostaje jedynie podatek dopłacić lub czekać na zwrot jego nadpłaty. W tym roku wystarczy poświęcić kilka minut, by bez niepotrzebnego stresu spełnić swój obowiązek podatkowy. Dodatkowo, w tym roku do zaakceptowania PIT, będziemy mogli użyć profilu zaufanego – mówi Roman Durka, wiceprezes zarządu Sygnity S.A.

– Urząd skarbowy wypełnia za mnie PIT? Do niedawna takie zdanie brzmiało, jak odległe marzenie. Dzięki realizowanemu przez Ministerstwo Finansów i Sygnity projektowi e-Podatki, od trzech lat to dzieje się na naszych oczach i z udziałem coraz większej liczby podatników. Ponadto, funkcjonalność wypełnionego przez administrację zeznania podatkowego stanowi ogromne udogodnienie dla urzędników, którzy nie muszą obsługiwać deklaracji składanych w wersji papierowej – podkreśla Piotr Grączewski, dyrektor projektu e-Podatki w Sygnity S.A.

Usługa PIT PFR - ułatwienia wprowadzone w 2017 r.

Usługa PIT PFR (Pre-Filled tax Return, wstępne wypełnienie zeznania podatkowego) stanowi element projektu e-Podatki. Jest okresowo udostępniana na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Adresowana jest do wszystkich podatników, zobowiązanych do wypełniana formularza PIT-37: rozliczających się samodzielnie, wraz z małżonkiem lub małoletnim dzieckiem, emerytów oraz osób pobierających zasiłki. Podatnik identyfikowany jest poprzez profil zaufany, analogicznie do rozwiązania z powodzeniem zastosowanego przy Programie 500+. To ważna nowość, znacznie poszerzająca dostępność usługi. Równolegle, podobnie jak w latach poprzednich, podatnicy mogą korzystać z podpisu kwalifikowanego lub danych autoryzacyjnych (kwota przychodu za poprzedni rok).

Podatnik nie musi już samodzielnie wypełniać deklaracji PIT-37 za 2016 rok. Wystarczy, że wypełni prosty, dwustronicowy formularz PIT-WZ: wniosek o przygotowanie PIT-37. Na jego podstawie, zeznanie jest sporządzane za podatnika.  Wybierając tę formę rozliczenia, można skorzystać m.in. z rozliczenia wspólnie z małżonkiem, ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów oraz możliwości przekazania 1 procenta podatku wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP).

W bieżącym roku wprowadzone zostały również ułatwienia dla emerytów i rencistów, którzy deklaracji PIT-37 składać nie muszą, ale mogą – o ile chcą przekazać 1 proc. W ich przypadku wystarczy wskazać wybraną OPP w prostym wniosku PIT-OP.

Obydwa wnioski, czyli PIT-WZ oraz PIT-OP, znajdują się na Portalu Podatkowym:

Dowiedz się więcej z książki
PIT. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł