W przypadku organizacji imprezy integracyjnej, aby zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów należy położyć szczególny akcent na motywujący charakter imprezy. Inaczej wydatki na imprezę nie będą podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, jako wydatki na działalność socjalną. Podatnik organizując dla pracowników określoną imprezę musi jako cel tej imprezy przyjąć zintegrowanie pracowników z firmą oraz między sobą, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych. Jeżeli nie przyjmie takiego celu to samo spotkanie polegające na konsumpcji czy też rekreacji sportowej nie będzie kosztem uzyskania przychodów – podkreślił sąd.

Z takiego spotkania musi wynikać wprost cel motywacyjno - integracyjny dla pracowników, a nie konsumpcja lub przebywanie w swojej obecności jako cel sam w sobie. Przykładem może być nagradzanie na takim spotkaniu osób, które wyróżniają się w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych itp. W takim przypadku można przyjąć, że pomiędzy prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz wydatkami ponoszonymi, nawet w sposób pośredni, na lepszą, bardziej wydajną pracę pracowników, a przez to na zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, istnieją określone związki. W związku z powyższym, w ocenie sądu, wydatki ponoszone na zorganizowanie imprezy integracyjnej mogą zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów.
Organy podatkowe wskazując na brak możliwości zaliczenia spotkań integracyjnych, powinny były – zdaniem sądu – wezwać podatnika do przedstawienia np. programu takiej imprezy, ustalić charakter takiej imprezy ewentualnie przedstawić warunki jakie należy w ocenie organu spełnić, aby uznać wydatki za dane spotkanie do kosztów uzyskania przychodów.

Jeśli chodzi o wydatki poniesione na spotkania związane z odejściem danej osoby na emeryturę, czy też spotkanie wigilijne, nie mają one związku z przychodem, a zatem są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Tego typu spotkania wynikają ze zwyczaju, tradycji obchodzenia świąt a zatem cel ich jest zupełnie inny i nie daje się powiązać z przychodem, chociażby w sposób pośredni
– stwierdził sąd.

W podobnym tonie wypowiadają się też organy podatkowe w wiążących interpretacjach podatkowych. Na przykład w decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 8 sierpnia 2006 r., sygn. 1401/PD-4230Z-71/06/ZO, wydanej przez Izbę Skarbową w Warszawie stwierdzono, że wydatki ponoszone na pracowników ze środków obrotowych, w związku z organizacją dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych są związane pośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy, a to przekłada się na jego przychody. Dlatego też zachodzą przesłanki do zaliczenia tego typu wydatków do kosztów uzyskania przychodów podatnika.

Wydatki na imprezę integracyjną a przychód pracowników

Omawiając kwestie związane z finansowaniem przez pracodawców pracownikom imprez integracyjnych należy wskazać również na inny niż koszty uzyskania przychodów podatkowy aspekt tego problemu.

Przy organizacji takiej imprezy integracyjnej warto zastanowić się, w jaki sposób będzie sfinansowana impreza: czy pracodawca określi wydatki ryczałtowo, czy też będą one określone w odpowiedniej wysokości na każdego pracownika. To istotne, kwestia ta decyduje bowiem o tym, czy po stronie pracowników powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dobrym wyjaśnieniem tej kwestii może być decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19 lutego 2007 r., sygn. L.IS.I/1/4150/40/2006, wydana przez Izbę Skarbową w Rzeszowie. Podkreślono w niej, że jeśli wysokość kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia poniesionych przez pracodawcę ustalona została niezależnie od ilości osób uczestniczących w imprezie integracyjnej, a więc w sposób zryczałtowany i nie jest możliwe w żaden sposób ustalenie faktycznej kwoty dofinansowania dla poszczególnych pracowników, wartość nieodpłatnych świadczeń związanych z udziałem pracowników podatnika w imprezie, sfinansowanej ze środków obrotowych firmy, nie stanowi dla tych pracowników przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.