Odpowiedź

Wartość pracy informatyków związanej z tworzeniem wartości niematerialnych i prawnych zwiększa wartość początkową tych wartości.

Uzasadnienie

Na mocy art. 16g ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej u.p.d.o.p. – w razie wytworzenia we własnym zakresie za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się koszt wytworzenia.

Za koszt wytworzenia uważa się zaś wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Z oczywistych względów do kosztów wytworzenia wartości niematerialnych i prawnych można zaliczyć tylko te wynagrodzenia (wraz z pochodnymi), które dotyczą bezpośrednio prac przy tworzeniu wartości niematerialnych i prawnych, czyli tylko wtedy, gdy osoba świadcząca pracę bierze udział w tworzeniu wartości niematerialnej lub prawnej, a wynagrodzenie jest związane z jej aktywnością przy tym tworzeniu. W efekcie, jeżeli informatyk tworzy wartość niematerialną i prawną (w praktyce jest programistą) wynagrodzenie za czas tworzenia należy uwzględnić w wartości początkowej tej wartości (np. programu). Jeżeli natomiast informatyk świadczy bieżące usługi informatyczne niezwiązane z wytworzeniem wartości niematerialnej i prawnej – jego wynagrodzenie jest rozliczane na zasadach ogólnych.

Jeżeli w końcu informatyk zajmuje się jednym i drugim (jest programistą, ale równocześnie świadczy usługi bieżącej obsługi) jego wynagrodzenie należałoby podzielić i przypisać proporcjonalnie do każdego z rodzajów aktywności. Wynagrodzenie przypisane do tworzenia wartości niematerialnych i prawnych będzie podwyższać wartość początkową tej wartości.

Koszty pracy informatyków (przedsiębiorców) stanowią wydatki na wytworzenie WNiP, co wynika bezpośrednio z art. 16g ust. 4 u.p.d.o.p. Tym samym omawiane wydatki mogą być zaliczone do kosztów jedynie poprzez odpisy amortyzacyjne.

Paweł Ziółkowski
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów