Odpowiedź:
1)  Wydatek poniesiony na uiszczenie abonamentu radiowo-telewizyjnego jak też koszty upomnienia będą kosztem podatkowym w momencie poniesienia tj. w Państwa sytuacji zapłaty.
2)  Moim zdaniem nie można tutaj stosować zasady wyrażonej w zdaniu drugim art. 22 ust. 5c u.p.d.o.f. ponieważ opłaty są naliczone okresowo co roku i w rzeczywistości płacą Państwo pojedyncze opłaty za każdy rok (od 2010 do 2014).

Uzasadnienie:
Choć nie wyjaśniają Państwo tej kwestii wprost z treści pytania można wywnioskować, iż firma prowadzi księgi rachunkowe i przy rozliczeniu kosztów podatkowych zastosowanie będzie miał art. 22 ust. 5a – ust. 5d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f, który uwzględnia podział kosztów podatkowych na bezpośrednie i pośrednie w oparciu o kryterium charakteru związku wydatku z uzyskiwanymi przychodami.
Związek  z uzyskiwanymi  przychodami wydatek na uiszczenie abonamentu radiowo-telewizyjnego ma charakter pośredni.
Zgodnie z art. 22 ust. 5c  u.p.d.o.f.  koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
W myśl natomiast art. 22 ust. 5d u.p.d.o.f.  za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
W świetle powyższych regulacji należałoby uznać, iż wydatek poniesiony na uiszczenie abonamentu radiowo – telewizyjnego jak też koszty upomnienia będą kosztem podatkowym w momencie poniesienia tj. w Państwa sytuacji zapłaty.
Moim zdaniem nie można tutaj stosować zasady wyrażonej w zdaniu drugim art. 22 ust. 5c u.p.d.o.f. ponieważ opłaty są naliczone okresowo co roku i w rzeczywistości płacą Państwo pojedyncze  opłaty za każdy rok (od 2010 do 2014).
Nie jest tutaj konieczne obciążenie wyniku z lat ubiegłych.
Z chwilą zapłaty abonamentu podstawowe rozliczenie księgowe powinno wyglądać następująco
409 – pozostałe koszty rodzajowe WN
130 – rachunek bankowy MA.

Artur Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 14.09.2015 r.