Pytanie

Polski podatnik VAT wykonuje usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów dla duńskiej firmy spedycyjnej. Duńska firma zgodziła się na zwrot opłat Viatoll, które polska firma ponosi na terytorium naszego kraju i wystawia faktury z opisem "VIATOLL-Strassensteuer". Regułą jest, że wystawia je z miesięcznym lub większym opóźnieniem (np. za X, XI i XII 2011 r. w styczniu 2012 r.), dopisując zwrot "odwrotne obciążenie zgodnie z art. 196 dyrektywy 2006/112".
 
Czy zwrot tych kwot należy potraktować jako należność za usługi transportowe, czy jako zwrot opłat niepodlegających VAT? Czy polski podatnik musi wykazać import usług? W jakich okresach, czy np. za wszystkie trzy miesiące opisane wyżej w styczniu, czy za każdy z poszczególnych miesięcy osobno, korygując deklaracje VAT-7 z 2011 r.?
 
Odpowiedź
 
Obowiązek podatkowy w przypadku opodatkowania opłat drogowych powstanie w momencie wykonania usługi, nawet jeżeli faktury zakupu wpłynęły do podatnika z ww. tytułu w późniejszym okresie.
 
Uzasadnienie
 
Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. – w przypadku, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. W rezultacie podatnik kalkulując cenę usługi transportowej powinien uwzględnić w niej ponoszone koszty opłat za przejazd autostradami, zarówno na terytorium kraju, jak i poza nim. Por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 lipca 2010 r., IBPP3/443-388/10/PK: "(...)
 
Z opisanego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż następuje dodatkowe obciążenie za koszty poniesione w związku z wykonaniem wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów. Tut. organ podatkowy stoi na stanowisku, iż koszty te winny być opodatkowane podatkiem od towarów i usług tak samo jak usługa główna, bowiem sam koszt opłaty drogowej nie stanowi odrębnej czynności i sam w sobie nie jest odrębnym świadczeniem od usługi głównej. Stanowisko to znajduje swoje odzwierciedlenie w orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-349/96 - Card Protection Plan Ltd".
 
Uznać należy, iż co do zasady zwrot za opłaty drogowe mógłby zostać potraktowany jako danina publiczna i podlegałby wyłączeniu z działania u.p.t.u., jednakże z uwagi na fakt, iż związana jest z dostawą towarów, które transportowane są na terytorium innego państwa Unii Europejskiej, i jako stanowiące składową usługi podstawowej powinny podlegać opodatkowaniu VAT.
 
Obowiązek podatkowy w przypadku opodatkowania opłat drogowych powstanie w momencie wykonania usługi, nawet jeżeli faktury zakupu wpłynęły do podatnika z ww. tytułu w późniejszym okresie. Usługa kompleksowa podlegać będzie opodatkowaniu w państwie, gdzie odbiorca posiada siedzibę (w analizowanym przypadku: Danii).