Dotychczas zyski podlegały opodatkowaniu w państwie, w którym fizycznie prowadzono działalność, a które zwykle było również państwem zamieszkania odbiorcy. W kontekście handlu elektronicznego potrzebne jest nowe podejście do tych kwestii, tak aby uniknąć luk w prawie podatkowym i arbitrażu. Punkt kompleksowej obsługi w zakresie podatku VAT od usług internetowych zacznie funkcjonować w 2015 r. i stanie się prostym, przyjaznym dla przedsiębiorstw narzędziem gwarantującym zapłatę podatku VAT w państwie zamieszkania odbiorcy.

Przedsiębiorstwa cyfrowe mogą też łatwiej stosować techniki agresywnego planowania podatkowego dostępne dla wszystkich wielonarodowych przedsiębiorstw.

W ramach UE trwają zaawansowane prace nad wdrożeniem planu działania w sprawie oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania, obejmujące inicjatywy, które pozwolą sprostać wyzwaniom związanym z gospodarką cyfrową. Dotyczy to zwłaszcza wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych oraz rewizji dyrektyw w sprawie podatku od osób prawnych. Wniosek dotyczący aktualizacji dyrektywy w sprawie odsetek i należności licencyjnych powinien zostać przyjęty w pierwszej kolejności. Komisja wkrótce przedstawi wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie spółek dominujących i zależnych, zawierający także przepisy, które dotyczą struktur hybrydowych.