Rozporządzenie z 28 lutego 2017 r. w sprawie wzorów upoważnienia do przekazywania informacji o wszystkich transakcjach dokonywanych na rachunku oraz oświadczenia o cofnięciu tego upoważnienia (Dz. U. poz. 443) określa nowe wzory UPR-1 i UPR-2 dostosowując je do nowego katalogu organów, którym mają być przekazywane informacje o transakcjach. Ponadto wprowadza zmiany o charakterze techniczno-doprecyzowującym, w tym związane z brakiem technicznych możliwości do przekazywania upoważnienia lub oświadczenia o cofnięciu upoważnienia w postaci dokumentów elektronicznych.

Rozporządzenie z 27 lutego 2017 r. w sprawie wyznaczenia jednostki organizacyjnej do celów dokonywania potwierdzenia zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju oraz informowania o braku takiego potwierdzenia (Dz. U. poz. 434) określa jako właściwą jednostkę do celów dokonywania takiego potwierdzenia - Izbę Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Rozporządzenie z 24 lutego 2017 r. w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 417) wprowadza zmiany polegające na zastąpieniu użytych w różnym przypadku wyrazów „naczelnik urzędu celnego” wyrazami „naczelnik urzędu celno-skarbowego”, „urząd celny” wyrazami „urząd celno-skarbowy” i wyrazów „organu celnego” wyrazami „naczelnika urzędu skarbowego”. We wzorze deklaracji VAT-IM wskazuje się, że organem, do którego należy dokonać wpłaty podatku jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy do poboru kwoty należności celnych przywozowych wynikających z długu celnego. Ponadto we wzorze deklaracji importowej dodano informację o miejscu jej składania wraz z objaśnieniami oraz doprecyzowano tytułu załącznika do tej deklaracji wskazując, że dotyczy ona importu towarów.

Rozporządzenie z 24 lutego 2017 r. w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (Dz. U. poz. 407) określa wzór deklaracji VAT-14 oraz jej integralnego załącznika VAT-14/A, uwzględniając  zmiany polegające na zastąpieniu wyrazów "urząd celny" użytymi w odpowiednim przypadku wyrazami "urząd skarbowy". W dotychczas obowiązującym wzorze usunięto poz. 6 , która odnosi się do „liczby załączników VAT-14/A” , gdyż załącznik w wersji elektronicznej wzoru deklaracji jest jeden. Zmianie uległa treść Objaśnień oraz kolejność pozycji deklaracji. Stosownej zmianie uległ też załącznik VAT-14/A – poprzez usunięcie poz. 4, co z kolei powoduje zmianę w kolejności pozycji tego załącznika. Usunięto informacje, które nie mają zastosowania w przypadku elektronicznej wersji wzoru oraz część E, która odnosi się do adnotacji urzędu.

Rozporządzenie z 21 lutego 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium UE, a także określenia niezbędnych danych, które powinien zawierać dokument będący podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym (Dz. U. poz. 363) zastępuje wyrazy „funkcjonariusza celnego” wyrazami „funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej”, oraz określa nowy wzór stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium UE.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów