Funkcjonariuszowi celnemu przeniesionemu na stałe lub czasowo do pełnienia służby w innej miejscowości, który przeniósł się bez członków rodziny będzie przysługiwał ekwiwalent z tytułu zwiększonych kosztów utrzymania. 24 września Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowego rozporządzenia w sprawie świadczeń związanych z przeniesieniem funkcjonariusza celnego do pełnienia służby w innej miejscowości. Rodzaj oraz wysokość świadczeń określonych w projektowanym rozporządzeniu odpowiada rodzajowi oraz wysokości świadczeń przysługujących funkcjonariuszowi w jeszcze obowiązującym rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie świadczeń związanych z przeniesieniem funkcjonariusza celnego do pełnienia służby w innej miejscowości (Dz. U. Nr 120, poz. 1254). W projekcie nowej regulacji resort proponuje jednak wprowadzenie, w miejsce dotychczasowego dodatku za rozłąkę, świadczenia w postaci ekwiwalentu z tytułu zwiększonych kosztów utrzymania.

Ekwiwalent ma przysługiwać funkcjonariuszowi przeniesionemu na stałe lub czasowo do pełnienia służby w innej miejscowości, który przeniósł się bez członków rodziny. W takiej sytuacji przeniesienie funkcjonariusza będzie wiązać się z koniecznością ponoszenia kosztów utrzymania dwóch gospodarstw domowych, co będzie dla funkcjonariusza dodatkowym kosztem związanym z przeniesieniem. Wysokość równoważnika za każdy dzień przeniesienia będzie odpowiadało wysokości 95% stawki diety określonej w przepisach dotyczących należności z tytułu podróży służbowych funkcjonariuszy celnych. Ekwiwalent nie będzie przysługiwał jednak w sytuacji:

  1. nieusprawiedliwionej nieobecności w służbie;

  2. pobytu w szpitalu;

  3. zwolnienia od służby bez prawa do uposażenia;

  4. urlopu wypoczynkowego, zdrowotnego, wychowawczego lub bezpłatnego;

  5. podróży służbowej, z tytułu której funkcjonariusz otrzymał diety w pełnej wysokości;

  6. pobytu u członków rodziny, w miejscu stałego zamieszkania w ramach odwiedzin;

  7. nieobecności spowodowanej chorobą trwającej dłużej niż 14 dni, urlopem macierzyńskim lub sprawowaniem opieki nad członkiem rodziny;

  8. tymczasowego aresztowania;

  9. zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych;

  10. zwolnienia od pełnienia służby.

Datę wejścia w życie projektowanego rozporządzenia przyjęto na dzień 31 października 2010 r.

Opracował: Michał Malinowski, RPE WKP

Źródło: www.mofnet.gov.pl, stan z dnia 27 września 2010 r.