Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego

Jako wierzyciele korzystaliśmy z ulgi na złe długi. Urząd skarbowy zwrócił nam z tego tytułu VAT. Z uwagi na to, że dłużnik nadal nie uregulował należności wynikających z faktur, chcemy sprawę skierować na drogę postępowania sądowego. Jakiej kwoty w powyższym przypadku mamy dochodzić w sądzie? Kwoty brutto czy netto z faktur?

Odpowiedź:

Ulga na złe długi jest operacją tylko i wyłącznie na gruncie podatkowym. Nie zmienia one wysokości Waszej wierzytelności (długu dłużnika). Nadal pozostaje on kwotą brutto.

Takiej właśnie kwoty możecie się Państwo domagać od Waszego dłużnika, także przed sądem powszechnym.

Oczywiście, jeśli w następstwie wygranego postępowania przed sądem, otrzymacie Państwo, bądź też wyegzekwujecie zapłatę (część zapłaty), to wówczas trzeba będzie dokonać „powrotnego” zwiększenia obrotu oraz podatku należnego (w całości albo w odpowiedniej proporcji, jeśli tylko część kwoty odzyskano).

Uzasadnienie:

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz. U. poz. 915) – dalej u.i.c., w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym. Przez cenę rozumie się również stawkę taryfową.

W związku z tym, że jesteście Państwo czynnym podatnikiem VAT, zaś Wasza sprzedaż podlegała opodatkowaniu, cenę świadczenia dla Waszego kontrahenta była kwota brutto, tzn. kwota z podatkiem od towarów i usług.

Taką kwotę powinien Wam zapłacić. Na taką kwotę opiewa jego dług wobec Was.

Nie zmienia powyższego skorzystanie przez Was z tzw. ulgi na złe długi.

Zgodnie z przepisem art. 89a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) – dalej u.p.t.u., podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Ulga na złe długi jest operacją tylko i wyłącznie na gruncie podatkowym. Nie zmienia one wysokości Waszej wierzytelności (długu dłużnika). Nadal pozostaje on kwotą brutto.

Takiej właśnie kwoty możecie się Państwo domagać od Waszego dłużnika, także przed sądem powszechnym.

Oczywiście, jeśli w następstwie wygranego postępowania przed sądem, otrzymacie Państwo, bądź też wyegzekwujecie zapłatę (część zapłaty), to wówczas trzeba będzie dokonać „powrotnego” zwiększenia obrotu oraz podatku należnego (w całości albo w odpowiedniej proporcji, jeśli tylko część kwoty odzyskano). Powyższy obowiązek wynika z brzmienia art. 89a ust. 4 u.p.t.u., w myśl którego w przypadku gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty w ramach ulgi na złe długi, należność zastała uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta. W przypadku częściowego uregulowania należności, podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zwiększa się w odniesieniu do tej części.

Adam Bartosiewicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego

Odpowiedzi udzielono 22.02.2016 r.