Zgodnie z podpisaną umową podwykonawczą robót budowlano-montażowych w ramach infrastruktury drogowej zostało nam zlecone zadanie wykonania robót kanalizacyjnych. Zgodnie z umową Generalny Wykonawca miał zapewnić obsługę geodezyjną budowy. Firma geodezyjna uznała, że nie ma w swoim zakresie usługi geodezyjnej zleconej przez Generalnego Wykonawcę na geodezję kanalizacji i wystawiła fakturę za geodezję na naszą spółkę. W związku z powyższym uznaliśmy za zasadne przygotowanie refaktury dla Generalnego Wykonawcy. Sprawa miała miejsce 30 września 2010 r. On jednak uznał fakturę za bezzasadną i ją odesłał. W wyniku interwencji i wielokrotnych rozmów z Generalnym Wykonawcą, uznaliśmy, że przyjmiemy ten koszt na siebie. Generalny Wykonawca miał przygotować aneks (na bieżąco), a przygotował aneks z datą z 2009 r. i przysłał go listem poleconym w dniu 7 lipca 2011 r. Z tą data muszę dokonać korekty faktury na zero. W związku z tym, że faktura główna wystawiona była w 2010 r. z VAT należnym 22%, a korekta w 2011 r.
Jakiego roku obrachunkowego będzie ona dotyczyła, jak rozliczyć tę korektę w ramach podatku od towarów i usług?
Podatnik może dokonać zmniejszenia ceny bez podatku oraz podatku należnego w rozliczeniu za ten okres rozliczeniowy, za który, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiadać będzie potwierdzenie otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę.
Niezależnie od tego jaka stawka VAT obowiązuje na daną usługę czy towar w chwili wystawienia faktury korygującej, w fakturze korygującej podatnik odnosi się do kwot wykazanych w fakturze pierwotnej.
Przepisy § 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) - dalej r.z.p.n., regulują kwestie wystawiania faktur korygujących.
Zgodnie z § 13 ust. 1 r.z.p.n. w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.
Na podstawie § 13 ust. 5 oraz § 14 ust. 1 r.z.p.n. faktury korygujące wystawia się również:
•w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 u.p.t.u.,
•w przypadku zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu,
•gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Niezależnie od tego jaka jest przyczyna wystawienia faktury korygującej, winna ona zawierać kwotę zmniejszenia ceny bez podatku oraz kwoty zmniejszenia podatku należnego. Stanowi o tym § 13 ust. 2 pkt 3 i 4, § 14 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 r.z.p.n.

Skoro podatnik zamierza skorygować „do zera” fakturę wystawioną w 2010 r. z wykazaną stawką VAT 22%, niezależnie od tego jaka stawka VAT obowiązuje na daną usługę czy towar w chwili wystawienia faktury korygującej, winien odnieść się do kwot wykazanych w fakturze pierwotnej.
Na podstawie art. 29 ust. 4a i 4c u.p.t.u. w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.
Zatem zmniejszenia kwoty podatku należnego podatnik będzie mógł dokonać, zgodnie z art. 29 ust. 4a i 4c u.p.t.u., dopiero po otrzymaniu potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę.