Odpowiedź:
Przynajmniej większość (a być może całość) wskazanej w pytaniu sprzedaży należy uwzględniać przy ustalaniu prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania ze względu na kwotę obrotu zrealizowanego na rzecz osób prywatnych.
Uzasadnienie:
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u.).
Istnieją jednak zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które w latach 2015-2016 określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544) – dalej r.z.e. Przepisy te, między innymi, zwalniają z obowiązku ewidencjonowania podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł, a w przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli obrót z tego tytułu nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20 000 zł (zob. § 3 ust. 1 pkt 1 r.z.e.).
Do końca 2014 r. na użytek tego zwolnienia uwzględniana była cała kwota obrotu realizowanego na rzecz osób prywatnych, w tym kwota obrotu zwolnionego przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania (np. kwota obrotu ze sprzedaży na rzecz pracowników). Od 1 stycznia 2015 r. od zasady tej istnieją dwa wyjątki, tj. przy ustalaniu prawa do wskazanego zwolnienia nie uwzględnia się wartości:
1.    dostaw nieruchomości (zob. § 3 ust. 4 w zw. z poz. 36 załącznika do r.z.e.),
2.    dostaw towarów i świadczenia usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji (zob. § 3 ust. 4 w zw. z poz. 49 załącznika do r.z.e.); ze względu na brzmienie § 2 ust. 2 r.z.e. jest kwestią sporną czy warunkiem tego wyłączenia jest udokumentowanie tych czynności w całości fakturami (według mnie nie).
Nie jest wykluczone, że drugie ze wskazanych wyłączeń ma w przedstawionej sytuacji zastosowanie (skoro sprzedawane są komputer czy samochód). Tym niemniej co najmniej większość (a być może całość) wartości wskazanych w pytaniu czynności należy uwzględniać przy ustalaniu prawa do zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 r.z.e. (przy czym pamiętać należy, że wskazane wyłączenie obowiązują od 1 stycznia 2015 r.; podobne wyłączenia nie obowiązywały na gruncie przepisów obowiązujących do końca 2014 r., a więc ustalając prawo do korzystania z tego zwolnienia przed 1 stycznia 2015 r. nie można było pomijać wartości czynności, o których mowa; jest to o tyle istotne, że jeżeli wówczas doszło do utraty prawa do korzystania z tego zwolnienia, nie możecie Państwo obecnie z niego korzystać).
Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że jeżeli nie jesteście Państwo zwolnieni podmiotowo na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 r.z.e., jesteście Państwo obowiązani zaewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej każdą sprzedaż na rzecz osoby prywatnej, która nie jest zwolniona przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania (a w konsekwencji na moment wystąpienia takiej sprzedaży musicie Państwo posiadać zainstalowaną kasę rejestrującą). Nie oznacza to, że wykonanie usługi na rzecz osoby fizycznej niebędącej pracownikiem zawsze w takim przypadku skutkuje koniecznością zaewidencjonowania, gdyż na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 38 załącznika do r.z.e. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego 
Odpowiedzi udzielono 24.04.2015 r.