Czy jeśli pracodawca wypożycza pracowników na podstawie umowy leasingowej od agencji pracy tymczasowej, to odpowiada za rodzaj umowy łączącej agencję z pracownikiem tymczasowym?

Czy pracodawca użytkownik odpowiada za to, że agencja pracy tymczasowej zatrudnia cudzoziemców na podstawie umowy zlecenia?

Odpowiedź:

Do obowiązków pracodawcy użytkownika należy przede wszystkim regulowanie należności względem agencji pracy tymczasowej. Pracodawca użytkownik jest także obowiązany zapewniać świadczenia BHP. Pracodawca użytkownik nie odpowiada za rodzaj umowy łączącej agencję pracy tymczasowej z pracownikiem tymczasowym, gdyż nie jest on stroną tej umowy.

Uzasadnienie:

Zatrudnianie pracowników w ramach pracy tymczasowej (potocznie zwane leasingiem pracowniczym) podlega regulacjom ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 360) – dalej u.z.p.t. Z przepisów tej ustawy wynika, że aby zostać pracodawcą użytkownikiem należy zawrzeć z agencją umowę określającą warunki świadczenia pracy.
Względem pracownika tymczasowego, pracodawca użytkownik zajmuje się organizacją pracy, w tym między innymi wyznacza pracownikowi tymczasowemu zadania i kontroluje ich wykonywanie.
Do obowiązków należy prowadzenie ewidencji czasu pracy oraz zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy tymczasowej – zob. art. 14 u.z.p.t., zgodnie z którym pracodawca użytkownik:
1) jest obowiązany zapewnić pracownikowi tymczasowemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy tymczasowej;
2) prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika tymczasowego w zakresie i na zasadach obowiązujących w stosunku do pracowników;
3) nie może stosować do pracownika tymczasowego przepisu art. 42 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.) – dalej k.p. ani też powierzać mu wykonywania pracy na rzecz i pod kierownictwem innego podmiotu.
Do świadczeń BHP zalicza się także medycynę pracy, wobec czego to pracodawca użytkownik powinien ją finansować.
Pracodawca użytkownik nie odpowiada za rodzaj umowy łączącej agencję pracy tymczasowej z pracownikiem tymczasowym, gdyż nie jest on stroną tej umowy. Tym samym dla pracodawcy użytkownika nie ma większego znaczenia, czy agencja zawarła z pracownikiem tymczasowym umowę o pracę, czy umowę zlecenia. Możliwość zatrudnienia pracowników tymczasowych w ramach umów cywilnoprawnych przewidziana jest zresztą w art. 26 u.z.p.t. Zgodnie z tym przepisem do osób w wieku od 16 do 18 lat będących uczniami, skierowanych do pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego, stosuje się odpowiednio przepisy k.p. dotyczące zatrudniania młodocianych w innym celu, niż przygotowanie zawodowe.
Dodatkowo ustawodawca zapisał, że do osób skierowanych do pracy tymczasowej na podstawie umowy prawa cywilnego stosuje się odpowiednio przepisy art. 8, 9 ust. 1 i art. 23 u.z.p.t.

Paweł Ziółkowski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  25.11.2016 r.
 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami