Pytanie

Jakie niebezpieczeństwa są związane z dwukrotnym zafakturowaniem tej samej usługi?

Odpowiedź

Wystawienie dwóch różnych faktur dokumentujących wykonanie tej samej usługi wiąże się z obowiązkiem zapłaty przez wystawcę faktury wykazanego podwójnie podatku.
Podatnik może jednak wystawić fakturę korygującą "zerującą" jedną z tych faktur.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Jeśli więc podatnik tę samą usługę wykonaną na rzecz kontrahenta udokumentował dwoma różnymi fakturami (np. o numerach 1/01/2013 oraz 2/01/2013), co do zasady, jest obowiązany do zapłaty wykazanego podwójnie podatku.

Książka  "Faktura VAT w pytaniach i odpowiedziach" dostępna jest w księgarni internetowej Profinfo >>

Na podstawie art. 106j ust. 1 pkt 5 oraz ust. 2 pkt 2 u.p.t.u., w przypadku gdy po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, podatnik wystawia fakturę korygującą. Faktura korygująca powinna zawierać m.in. numer kolejny oraz datę jej wystawienia.

Zbiorcze faktury korygujące, na mocy art. 106j ust. 3 u.p.t.u., wystawia się w przypadku gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych lub świadczonych na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie. Sytuacja takie nie ma jednak zastosowania w sytuacji opisanej w pytaniu.

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego