Pytanie

Dealer samochodowy ma w ofercie samochody, których nie może sprzedać od wielu miesięcy. Samochody są innowacyjne, mało popularne. Zamierza zachęcać pracowników do bezpłatnego korzystania z tego typu samochodu podczas weekendu. Takie działania mają reklamować, propagować, rozpowszechniać wiedzę o nich. Zatem co tydzień inny pracownik otrzyma na weekend samochód do korzystania w celach prywatnych.
Jakie konsekwencje będą nieść za sobą takie działania na gruncie VAT?
Czy zapis w umowie o ekwiwalentności świadczeń, czyli ewentualny czynsz za wynajem wynosi tyle samo ile usługa reklamowa świadczona przez pracownika, będzie powodował konsekwencje podatkowe wynikające z u.p.t.u.?
Jak dokumentować takie wzajemne świadczenia, czy wystarczy dodatkowa umowa z pracownikiem?
Czy dealer musiałby rejestrować je na kasie fiskalnej, jeżeli różnego typu sprzedaż na rzecz pracowników była juz na niej rejestrowana?

Odpowiedź

Nieodpłatne udostępnienie opisanych pojazdów pracownikom należy opodatkować VAT. Należy w tym celu wystawić fakturę wewnętrzną i nie należy rejestrować tej czynności na kasie fiskalnej.

Uzasadnienie

Ponieważ dealer odliczył w całości VAT naliczony przy nabyciu opisanego samochodu, nawet nieodpłatne przeznaczenie pojazdu dla prywatnych celów pracownika byłoby opodatkowane VAT. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., za odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Natomiast art. 5 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym informuje, że art. 8 ust. 2 u.p.t.u. nie stosuje się do 31 grudnia 2012 r. w przypadku wykorzystywania przez podatnika, na cele niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, przy nabyciu których kwotę podatku naliczonego stanowiło 50 proc. lub 60 proc. kwoty podatku:
1) określonej w fakturze lub
2) wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy zmienianej w art. 1, lub
3) należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub
4) należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca
- nie więcej jednak niż odpowiednio 5000 zł lub 6000 zł.Ponieważ jednak podatnik odliczył cały VAT, to opisany zapis nie ma zastosowania i VAT z tytułu udostępnienia samochodu pracownikowi należy naliczyć. Użyczenie pojazdu najlepiej dokonać na podstawie umowy zawartej z pracownikiem i na okoliczność opodatkowania wystawić fakturę wewnętrzną. Nie ma obowiązku rejestracji opisanej czynności na kasie fiskalnej ponieważ zgodnie z pozycją 44 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących nie trzeba rejestrować za pomocą kasy czynności wymienionych w art. 8 ust. 2 u.p.t.u.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.)

Ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 930)