Pytanie

Planujemy zakupić wczasy zagraniczne dla naszego kontrahenta, który pośredniczył (załatwił duży kontrakt) w sprzedaży towaru.
Jakie są konsekwencje podatkowe dla tego kontrahenta z tytułu otrzymania wczasów?
Co jest naszym obowiązkiem jako firmy, która zakupiła i przekazała mu wczasy?

Odpowiedź

Uważam, że konsekwencją sfinansowania kontrahentowi wczasów, o których mowa, będzie powstanie u niego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu z działalności gospodarczej. W związku jednak z tym, że jest to przychód z działalności gospodarczej, na Państwu nie ciążą żadne obowiązku podatkowe związane z jego osiągnięciem przez kontrahenta. Nie dochodzi również w przedstawionej sytuacji u Państwa do podlegającego opodatkowaniu nieodpłatnego świadczenia usług. Istotnym dla Państwa skutkiem podatkowym przedstawionej sytuacji jest to, że koszt zakupu przedmiotowych wczasów – jako koszt reprezentacji – nie stanowi Państwa kosztu uzyskania przychodów.

Uzasadnienie

Jak stanowi art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zalicza się również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (z nieistotnym w omawianej sytuacji zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125 u.p.d.o.f. przepis ten określa zwolnienie obejmujące wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn).

W świetle tego przepisu otrzymywanie przez osoby fizyczne różnego rodzaju nagród w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą skutkuje powstawaniem u nich przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (zob. przykładowo decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 października 2006 r., 1401/BF-I/418-14/4/421/06/AG czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 20 lipca 2009 r., IBPBI/1/415-352/09/ESZ). Dotyczy to również otrzymywania nagród w postaci wycieczek (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 czerwca 2009 r., ILPB2/415-229/09-5/ES).

Nie jest jednak oczywiste, że dotyczy to sytuacji, o której mowa, gdyż z treści pytania wynika, że wczasy dla kontrahenta zamierzacie Państwo zakupić z własnej inicjatywy, a nie – przykładowo – wykonując obowiązek z zawartej z kontrahentem umowy lojalnościowej czy umowy podobnego rodzaju. Mimo to uważam, że – zakładając, że kontrahent, o którym mowa, jest przedsiębiorcą i współpracuje z Państwem jako przedsiębiorca – art. 14 ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f. ma w przedstawionej sytuacji zastosowanie. Gdyby bowiem nie prowadzona przez kontrahenta działalność gospodarcza i wykonywane w ramach tej działalności czynności (przyczynienie się do zawarcia przez Państwa dużego kontraktu), nie otrzymałby on nieodpłatnego świadczenia w postaci sfinansowania wczasów.

Przyjęcie takiego stanowiska oznaczałoby, że z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych nie ciążą na Państwu żadne obowiązki (gdyby stanowisko powyższe odrzucić, konieczne byłoby wystawienie przez Państwa kontrahentowi informacji PIT-8C – zob. art. 42a u.p.d.o.f.). Przychód z tytułu otrzymania przedmiotowego świadczenia Państwa kontrahent obowiązany jest rozpoznać i opodatkować (jako przychód z działalności gospodarczej) samodzielnie, bez otrzymania informacji PIT (np. PIT-8C) od Państwa (mimo to wskazane jest przez Państwa przekazanie kontrahentowi informacji o cenie zakupu wycieczki, gdyż przychód u kontrahenta powstanie właśnie w wysokości tej ceny zakupu – zob. art. 14 ust. 2 pkt 8 w zw. z art. 11 ust. 2a pkt 2 u.p.d.o.f.).

Jeżeli chodzi o podatek dochodowy wyjaśnić pragnę, że koszt zakupu przedmiotowej wycieczki nie stanowi według mnie Państwa kosztu uzyskania przychodu. Skoro zakupu wycieczki dokonujecie Państwo z własnej inicjatywy ma ona charakter prezentu, a więc jest kosztem reprezentacji. Kosztów reprezentacji nie uznaje się zaś za podatkowe koszty uzyskania przychodów (zob. art. 23 ust. 1 pkt 23 u.p.d.f. oraz art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

Rozważyć również w przedstawionej sytuacji należy skutki w podatku VAT. W mojej ocenie w związku z zakupem i przekazaniem przedmiotowej wycieczki nie dojdzie do opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego świadczenia usługi. Po pierwsze dlatego, że jako przekazanie na cele reprezentacji jest to nieodpłatne świadczenie usługi na cele związane z działalnością gospodarczą (opodatkowaniu zaś podlega wyłącznie nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza – zob. art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.). Po drugie dlatego, że dla świadczenia usług turystyki (a usługa wczasów zagranicznych jest niewątpliwie usługą turystyki) przepisy VAT przewidują szczególną procedurę opodatkowania marży, tj. różnicy między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (zob. art. 119 ust. 1 i 2 u.p.t.u.). W omawianej sytuacji – skoro sfinansowanie kontrahentowi wczasów będzie nieodpłatne – marża nie wystąpi, a więc podstawa opodatkowania wyniesie 0. Konsekwencją zerowej podstawy opodatkowania jest zaś brak opodatkowania podatkiem VAT.

Reasumując – uważam, że konsekwencją sfinansowania kontrahentowi wczasów, o których mowa, będzie powstanie u niego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu z działalności gospodarczej. W związku jednak z tym, że jest to przychód z działalności gospodarczej, na Państwu nie ciążą żadne obowiązku podatkowe związane z jego osiągnięciem przez kontrahenta. Nie dochodzi również w przedstawionej sytuacji u Państwa do podlegającego opodatkowaniu nieodpłatnego świadczenia usług. Istotnym dla Państwa skutkiem podatkowym przedstawionej sytuacji jest to, że koszt zakupu przedmiotowych wczasów – jako koszt reprezentacji – nie stanowi Państwa kosztu uzyskania przychodów.